Ez gyorsan ment: a francia és a német külügyér már Aszad utódjával parolázgat Szíriában
Miért is sietett ennyire a nagybetűs emberijogista Nyugat az iszlamista vezetés elismerésére? Nagyon egyszerű a képlet! – szakértővel beszélgettünk.
A nyugati célpontok támadásával a terrorszervezet (és a benne lévő egyének) várható élettartama hirtelen nagyot esett. A hódítást nehéz a csúcson abbahagyni.
„Az utóbbi időben terjednek a »Keep calm and carry on« (Kb. »Csak nyugi és tegyük a dolgunkat«) feliratos pólók, bögrék és egyéb tárgyak. Ez a jelmondat a második világháború alatt született, amikor Angliának a civil lakosság tömeges bombázását kellett elviselnie, tízezres áldozatokkal. Ezeknek sem sikerült megtörni a morált, a mai terroristáknak sem fog. Amit most látunk, az jó eséllyel a csúcsa annak, amit el tudnak érni, és ezzel fel is rázták annyira a világot, hogy végre komolyabban tegyen ellenük, amire már bőven rászolgáltak korábban. Ez volt az ISIS Pearl Harbor-i támadása, miután már túl vannak a Nankingi vérengzésen.
Jöhetnek még hasonló szervezetek és terrorakciók az ISIS bukása után? Persze. Az ISIS is az Al-Kaida utódja. Jó lenne a jelenség okait kezelni, amiről hosszan lehetne írni (rosszul meghúzott államhatárok, frusztrált fiatal emberek, külső hatalmak által is támogatott polgárháború Szíriában és Irakban stb.) – ez nem biztos, hogy sikerülni fog. De a következő csapat is menetrendszerűen el fog bukni. Amitől félnünk kell ez nem ez, hanem hogy ha ezt nem hisszük el. A pánik rossz tanácsadó és sokszor rossz diagnózisokhoz vezet. 2001 szeptember 11.-e után a repüléstől az autózás felé történő átváltás eredményeképpen valószínűleg többen haltak meg a megnövekedett autóbalesetekben, mint magukban a támadásokban... A terroristák definíció szerint félelmet próbálnak gerjeszteni, és azt elérni, hogy ennek következtében a fejlett országok feladják elveik és értékeik egy részét. Ez az egyetlen reálisan elérhető céljuk. És ez ellen hat az, hogy ha hideg fejjel végiggondoljuk, hogy mekkora veszélyt is jelentenek. Statisztikailag nagyon kicsit - az autóbalesetekkel össze sem mérhetőt, mégsem támogatják sokan, hogy mindenütt legyen mondjuk 15 km/óra a sebességkorlátozás. De persze a szubjektív érzékelést nem tudjuk azonnal levetkőzni...
A tökéletes biztonságra törekedni kell, de nem valószínű, hogy elérhetjük. A menekültáradat nélkül is jó eséllyel lenne például terrorizmus. A menekültáradatot részben ugyanaz okozta, mint a ISIS felemelkedését (lásd az előző bekezdést), de ez nem azt jelenti, hogy a menekült-áradat okozta a terrort. Ha valaki terrortámadást tervez, az sajnos nagy valószínűséggel így is, úgy is be tud jutni Európába (vagy leginkább már itt van), függetlenül attól, hogy van-e épp menekülthullám, vagy nincs.”