Hihetetlen, nem? Donald Tusk megvilágosodott, és arról kezdett beszélni, amik miatt az államok valaha létrejöttek és ami máig létezésük, szuverenitásuk és működőképességük alapját jelenti. Hogy képesek megvédeni külső határaikat és belső rendjüket, valamint ellenőrizni tudják, kik lépnek be és kik tartózkodnak saját területükön.
Ez persze leginkább csak 2015 willkommenskultúrharcos, kificamodott európai közéletében hangzik meglepő újdonságnak. Egy évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy végre az EU egyik valódi vezetője is a lényegről és józanul beszéljen. A kontrollálatlan beáramlás széplelkű támogatói, mit támogatói, követelői, no meg maguk a hét határon illegálisan átgázoló migránsok tömege elég erőteljes nyomást jelentettek Európára ahhoz, hogy Juncker bizottsági elnök csak egy hippis, világbékés tirádát legyen képes kinyögni a legsúlyosabb napokon; Merkel német kancellár pedig a nyitott ajtók politikája mellett tartson ki, tulajdonképpen mind a mai napig, miközben a beáramló tömegeket már németes vasszigorral osztaná szét az EU tagállamai között.
Őrült egy év van mögöttünk, és még van hátra további négy hét, s a megoldás persze nem jön el szilveszter napjával sem.