Hálózatok háborúja

2015. december 01. 07:52

De hihető-e komolyan az, hogy a másfél milliós amerikai hadsereg, amelynek több ezer vadászgépe, több mint ezer bombázója, tucatnyi repülőgép-anyahajója van, nem tud legyőzni bármilyen erőt ezen a világon?

2015. december 01. 07:52
Bogár László
Magyar Hírlap

Az Iszlám Állam az Amerikai Egyesült Államok, Izrael és Szaúd-Arábia triumvirátusa érdekeinek nagyon is megfelel. Már csak azért is, mert az állandó fenyegetés/fenyegetettség indokolja ennek a triumvirátusnak a korlátlan globális akciószabadságát. De vajon hogyan érik el mindezt? Ennek megválaszolásához egy viszonylag új és igen izgalmas tudományágat, a hálózatkutatást kellene most segítségül hívnunk.

A hálózatkutatás napjaink egyik legizgalmasabb tudományterülete. A kutatásokból kiderült, hogy az élettelen és az élő világ – és ez utóbbin belül az emberi világ – szinte minden fontos jelensége mögött többszörösen összetett komplex rendszerek, úgynevezett »skálafüggetlen hálózatok« körvonalai bontakoznak ki. Némi túlzással azt is mondhatnánk, hogy a létezés egyik alapvető mintázata a komplex rendszerként működő hálózat. Ebben az egyes elemek első pillantásra látszólag véletlenszerűen helyezkednek el, és – bár igaz, hogy nincs hagyományos értelemben vett hierarchiájuk, azonban – a kutatások bebizonyították, hogy a véletlenszerűség sem állja meg teljesen a helyét.

A hálózat »önépítő« logikája ugyanis azzal jár, hogy sajátos mintázatokat követő eloszlásban ugyan, de idővel olyan, úgynevezett »erősen kapcsolt« pontok jönnek létre, amelyeknek növekedése öngerjesztő. A hálózatos rendszerben tehát gyorsan kialakul az egymással vetélkedő, de azért mégis szigorú rend szerint együttműködő »erősen kapcsolt« pontok hálózatának »láthatatlan szuperstruktúrája«.

Az elmúlt évek során néhány igen elgondolkodtató eredmény született: megvizsgálták például a skálához tartozó független hálózatok hibatűrő képességét, és azt találták, hogy megdöbbentően »ütésállók« és rugalmasak, ha véletlenszerűen távolítunk el csomópontokat. Ilyenkor egyszerűen az történik, hogy pillanatok alatt más csomópontok veszik át a szerepüket. Ebben a rugalmasságban rejlik a hálózatok rendkívüli szívóssága, és a rengeteg, folyamatosan jelentkező hiba, sérülés ellenére fennálló stabilitása. Ha viszont az erősen kapcsolt csomópontokat ütjük ki, a hálózat is gyorsan szétesik.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 80 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2015. december 02. 08:00
Ez a csávó mennyire hiteles már? A kormánysajtó sztárja, mert akkora idiotizmusokkal operál, hogy az ember csak néz, hogy milyen oktatási intézmény alkalmazottja lehet egy ekkora félkegyelmű vén hülye...
Gregorius
2015. december 01. 17:31
Ha jobban megnézzük, akkor az ISIS még a törököknek is megfelel (olcsó olaj+harc a kurdok ellen). Istentelen katyvasz van ott, igazából a térség feletti befolyásért harcol az alavita-siita Aszad (orosz és perzsa támogatással), az un. Felkelők (SZSZH és az Al-Nuszra, ami a helyi Al-Khaida) szaudi és valószínűleg USA támogatással, valamint a középkort idéző, kalifátust akaró (ezzel a szaudiak támogatását elvesztő) ISIS. A kisebb, tizezres miliciákról ( célba lövés pilótákra) nem is beszélve. Az ISIS-t tényleg szét kellene verni, amire a perzsák és a törökök is képesek lennének, de egymással is rivalizálnak, így marad a patthelyzet. Kilátástalan a helyzet, amíg az USA és az oroszok meg nem egyeznek, utána jöhetne az ISIS jegelése, és az ENSZ békefenntartók.
h.kovacs
2015. december 01. 17:16
laci bá képzeld, hihető ( ld. pl.vietnam )
toyoda
2015. december 01. 15:18
Laci bácsinak mindig igaza van! De két erőt nem tud legyőzni az amerikai, ez pedig az orosz és a kínai.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!