Egy nép, egy birodalom, egy vezér – ezt olvasták 2024-ben!
Vajon hogy menekült volna meg negyedmillió magyar, „ha az EU hagyja”? Mit üzentek hazánknak Svédországból? S mit kaptunk von der Leyentől?
Nyilvántartásba vette hétfőn az Európai Bizottság az Európai Humanista Föderáció európai polgári kezdeményezését, amely arra irányul, hogy büntessék meg Magyarországot többek között a migrációs válság kezelése miatt. Ez még csak annyit jelent, hogy elindulhat az aláírásgyűjtés az ügyben: egy év alatt kell egymillió aláírást összegyűjteni hét tagállamból, de még ez sem fogja kötni a Bizottságot.
Elindulhat az aláírásgyűjtés a Magyarország megbüntetésére irányuló európai polgári kezdeményezés ügyében, az Európai Bizottság ugyanis hétfőn nyilvántartásba vette az Európai Humanista Föderáció „Ébredj Európa!” elnevezésű kezdeményezését.
A szervezet azt akarja elérni, hogy alkalmazzák Magyarországgal szemben az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikkét. Ez a cikk az Unió alapértékeinek (köztük a jogállamiságnak) a sérelme esetén egy háromlépcsős eljárás végén végső soron lehetővé teszi, hogy egy tagállam bizonyos jogosultságait felfüggesszék. Például lehetséges a szavazati jog időleges megvonása a Tanácsban, azonban az eljárás semmilyen körülmények között nem irányul az EU-tagság felfüggesztésére vagy megvonására.
Az Európai Humanista Föderáció szerint a magyar hatóságok elfogadhatatlan módon kezelik a migránskrízist, és a szervezet kifogásolja Orbán 2012 óta tartó „autoriter intézkedéseit” is.
Az, hogy a kezdeményezést a Bizottság nyilvántartásba vette, csak azt jelenti, hogy megkezdődhet az aláírásgyűjtés. A kezdeményezőknek egymillió aláírást kell összegyűjteniük hét tagállamból egy éven belül. Ha ez sikerül is, utána sem köti az eredmény a Bizottságot, a Bizottság mérlegelésén múlik, hogy eleget tesz-e a kezdeményezők kérésének és megindítja-e a 7. cikk szerinti eljárást.
Az EUrologus pénteken azt írta, hogy a Bizottság Navracsics Tibor magyar biztos távollétében hozott döntést a kezdeményezés befogadásáról, és ezt az eljárást állítólag Navracsics levélben kifogásolta is.