Az AP információira hivatkozva ír arról az Index, hogy a sarm-es-sejki repülőtéren hiányos a csomagok és az utasoknak szánt élelem ellenőrzése, illetve gyakran az utasok kenőpénzzel kikerülik az amúgy is csak szúrópróbaszerűen működő biztonsági ellenőrzéseket. Vélhetően így, a biztonsági rendszer kijátszásával, és az őrök lefizetésével kerülhetett bomba arra az orosz repülőre, amely október 31-én 224 emberrel a fedélzetén zuhant le.
„A sarm-es-sejki repülőtéren már régóta hiányos a biztonsági ellenőrzés, ami főképp azt jelenti, hogy gyakran nem működik a csomagokat átvilágító berendezés, valamint hogy felületes a gépek üzemanyaggal és az utasoknak felszolgálandó élelemmel való feltöltésének ellenőrzése” - közölte hét neve elhallgatását kérő egyiptomi biztonsági tisztségviselő az AP hírügynökségnek, köztük több olyan is, akár már több mint egy évtizede dolgozik ott.
Tíz euróért kerülhetett bomba a gépre
A tisztségviselők elmondták: az átvilágító berendezés hibáját többször is jelentették feletteseiknek, de a gépet azóta sem cserélték ki. A berendezéseket rendőrök kezelik, akiknek a fizetése alacsony, ezért rendszeresen felajánlják az utasoknak, hogy kenőpénz ellenében a személyi és a poggyászellenőrzést kikerülhetik.
Az egyik poggyászkezelő alkalmazott az mondta a hírügynökségnek: „Meg nem tudnám mondani, hányszor találkoztam olyan poggyásszal, amely tele volt kábítószerrel vagy fegyverrel, és tulajdonosuk 10 eurót vagy más hasonló összeget fizetett azért, hogy a bőrönd ne akadjon fent az ellenőrzésen.”
Egy másik alkalmazott szerint az sem ritka, hogy energiatakarékosság céljából kihúzták a hálózati aljzatból a berendezést, azonban ha nemzetközi szakértők ellenőrzik a repteret, akkor mindig gondoskodnak a szkenner működéséről.
Egyes repülőgépeket Sarm-es-Sejkben a helyi szállodák látják el az utasoknak szánt ételekkel, azonban ezeket gyakran nem ellenőrzik az erre megbízott tisztségviselők. A személyzet úgy gondolja, hogy ha ismerik a szállító személyt, akkor az ellenőrzés szükségtelen, emellett egy-két adag étellel gyakran le is fizetik őket. Az egyik nyilatkozó elmondta: „Az ember nem ellenőrzi az ismerősét, vagy annak az ismerősét, mert ez udvariatlanság.”