Kedden lejárt az Új Magyar Köztársaság Egyesület (ÚMKE) tankötelezettséggel kapcsolatos népszavazási kezdeményezésében az aláírásgyűjtésre rendelkezésre álló idő, de a szükséges 200 ezer helyett csak valamivel több mint 87 ezer aláírást sikerült összegyűjteni – tájékoztatta az egyesület ügyvivője az MTI-t. Vajda Zoltán közleményében azt írta: az eredményért a kezdeményező ÚMKE visel felelősséget. Nagyra értékelik és köszönik a több tízezer ember támogatását, és külön hálásak az aktivistáiknak elmondott észrevételeikért.
Hozzátette: az aláírásgyűjtés nem hozott ugyan sikert, de „megmutatta az ellenzék szervezeti erejének, társadalmi beágyazottságának roppant gyengeségét, némelyikük rendszerváltó elszántságának korlátait”. Az aláírásgyűjtő pultoknál folytatott beszélgetések pedig arról győzték meg, hogy „az emberek világosan látják Orbán szervezett lopásra és hazugságra épülő rendszerének lényegét, de az ellenzéktől nem jelszavakra kíváncsiak, hanem hihető megoldási javaslatokra várnak” – írta. Jelezte: az elmúlt hónapok eseményeinek tanulságairól is beszélnek majd október 23-án a Nemzeti Múzeumnál.