Merkel: Németország nem felelős a budapesti helyzetért

2015. szeptember 01. 12:57

A német kancellár szerint Németországnak nincs része a Magyarországról vonattal érkező menedékkérők ügyében viselt felelősségben. Szerinte az európai uniós tartózkodásra nem jogosult menedékkérőket vissza kell juttatni hazájukba.

2015. szeptember 01. 12:57

Angela Merkel kedden Berlinben Mariano Rajoy spanyol kormányfővel folytatott megbeszélése után, kettejük közös sajtótájékoztatóján arra az újságírói kérdésre, hogy van-e Németországnak felelőssége a Magyarországról vonattal érkező menedékkérők ügyében, tekintettel arra, hogy Magyarország és Ausztria is a jogi helyzet tisztázását kéri Németországtól, a kancellár azt mondta, hogy „ami a beérkező szíriai menedékkérők kérdését illeti, őszintén szólva nem látom, hogy Németországnak lenne része a felelősségben”.

A Németországba érkező szíriai menedékkérők nagyon nagy valószínűséggel megkapják a polgárháborús menekült státust, ami „a szíriai helyzetet látva nem lehet meglepetés, és minden európai országban hasonlóan kellene lennie” – mondta a német kancellár.
 
Németország „természetesen” a jelenlegi jogi szabályozást tartja érvényesnek és nap mint nap azt tapasztalja, hogy ezeket a szabályokat „teljesen nyilvánvalóan” nem tartják be. Ezért ki kell dolgozni egy közös menekültügyi politikát, és nem a „kölcsönös vádaskodással” kell foglalkozni, hanem „változtatni kell a dolgokon” – fejtette ki Angela Merkel.
 
A kancellár elmondta: spanyol kollegájával egyetértenek abban, hogy az európai uniós tartózkodásra nem jogosult menedékkérőket vissza kell juttatni hazájukba, az üldözötteket és háborús menekülteket pedig az egyes tagállamok „gazdasági erején, teljesítőképességén és a nagyságán” alapuló, „méltányos” eljárás szerint szét kell osztani.
 
Németország és Spanyolország egyetért abban is, hogy az Európai Bizottságnak össze kell állítania a biztonságos származási országok egységes listáját, Görögországban és Olaszországban pedig fel kell állítani a közös, uniós üzemeltetésű menedékkérő-regisztrációs központokat.
 
Mariano Rajoy kiemelte, hogy a menekültválság „a legnagyobb kihívás” az EU előtt. Hangsúlyozta, hogy az ügyet ketté kell bontani, külön kell kezelni a háborús menekültek, politikai üldözöttek kérdését és a „gazdasági okok által kiváltott migráció” kérdését.
 
Az üldözötteket a jogállamiság elveinek megfelelően, rendezetten és közösen kell elhelyezni, és a terhek megosztása során tekintettel kell lenni egyebek között arra, hogy mekkora a munkanélküliség az egyes tagországokban és hány menedékkérőt fogadtak be korábban.
 
A gazdasági migrációval kapcsolatban pedig együtt kell működni a bevándorlókat kibocsátó országokkal, segíteni kell nekik a gazdasági fellendülés beindításában és ezt a segítséget össze kell kötni a bevándorlók visszafogadásáról szóló egyezményekkel. Továbbá a kibocsátó országokkal együttműködve kell fellépni az embercsempész hálózatok ellen – fejtette ki a spanyol miniszterelnök.

Összesen 126 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cserebogár
2015. szeptember 01. 21:47
"ki kell dolgozni egy közös menekültügyi politikát" Inkább cselekedni kéne! Arra nem ér rá Európa, hogy havonta vagy kéthetente összeüljön egy bizottság, hogy az előző bizottság határozatait áthúzza, és ezt folytassa, amíg a fehér népesség egyszer csak kisebbségbe szorul... Utána ők dolgozzák ki a menekültügyi politikát. Sarija.
antioxi
2015. szeptember 01. 19:16
A. Merkel és kormánya felelős!
Berecskereki
2015. szeptember 01. 17:24
1956-ban Ausztriában menekültek táborokba kerültek, ahol felkeresték őket egyes nyugati országok képviselői és felajánlották a letelepedés lehetőségét (felsőfokú továbbtanulással vagy munkahellyel). Merkel kormányának nincsenek erre alkalmas emberei? Ma ja, akkor nem lehetne másra mutogatni!
illiberator
2015. szeptember 01. 17:20
Ilyent még Hitler sem csinált volna!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!