Előzetes dokumentumokkal kritizálja Paks II-t Jávor Benedek
2015. június 22. 14:42
A paksi bővítéssel kapcsolatos szakmai dokumentumok jutottak Jávor Benedek PM-es EP-képviselő birtokába. A dokumentumok szerint léteznek megvalósíthatósági tanulmányok, de gyenge minőségűek; míg a többi szakmai anyag szerint az új erőmű leginkább a régit szoríthatja ki a piacról. Az új blokkok vízhűtése is gondot okozhat.
2015. június 22. 14:42
p
0
0
140
Mentés
„A napokban a hozzám eljutott néhány dokumentum alapján viszont biztosan állíthatjuk: léteznek megvalósíthatósági tanulmányok, ezeket azonban nem véletlenül tartják titokban” – írja blogján Jávor Benedek, a PM EP-képviselője, aki régóta szeretné nyilvánosságra hozni a paksi beruházást megalapozó tanulmányokat. A Jávor által most közölt dokumentumok egyike megjegyzéseket fűz a megvalósíthatósági tanulmányhoz; míg a másik két dokumentum közül az egyik az új objektum vízhűtésével, a másik pedig az új atomerőmű rendszerbe illeszthetőségéről szól.
Az első dokumentum egy belső MVM-es feljegyzés, amely a megvalósíthatósági tanulmányra reagál: ez alapján a nevezett dokumentum gyenge minőségűnek tűnik, amely elavult adatokkal és homályos költségszámításokkal operál; ráadásul akkor formájában a megjegyzések szerint arra enged következtetni, hogy az új blokk Paks I kapacitását fogja kiszorítani a termelésből. „Indokolt a tanulmány költségekkel foglalkozó fejezetének felülvizsgálata” – írják egy helyen. A rendszerbe illesztésről ezt írja az MVM-es belső feljegyzés: „kiegészítő feltételek nélkül fennáll a veszélye annak, hogy az új blokkok belépése Paks I. kapacitásának bizonyos hányadát szorítja ki a termelésből”.
A második dokumentum Jávor szerint egy, az új blokkok vízhűtésével foglalkozó akadémiai hatáselemzés. Eszerint az új blokkok nyílt rendszerű, természetes vizekből megoldott hűtésével csak a régi hibákat ismételnék meg. Az egy oldalas dokumentum szerint olyan megoldást kell találni, amely egyszerre biztosítja az erőmű folyamatos működését, de az élővilágnak sem árt: ez az akkori verzióban nem volt megoldott.
A harmadik tanulmány Paks II rendszerbe illeszthetőségéről szól. A tanulmány szerint Paks II első blokkjánál kevésbé hatékony lesz a második blokk rendszerbe léptetése, összességében pedig Paks I kapacitását szorítaná ki a termelésből, amely „nehezen kompenzálható árbevétel-kiesést eredményezhet”.
A tanulmány többi oldala Jávor Benedek blogján olvasható
A tanulmány szerint a jelenlegi elképzelés alapján évente összesen 7 terawattóra eshet ki a termelésből. Ez a szerző szerint olyan gazdasági értéket képvisel, amit már nem lehet elhanyagolni. Ezt egy megfelelő nagyságú szivattyús energiatározóval lehetne kiküszöbölni, amelyről például Szily László írt bővebben a Cinken. Egy ilyen tározóval, illetve annak költségeivel azonban sehol sem számoltak.
Számára nem volt megbocsátás, ellentétben másokkal, így például Szabó István rendezővel, aki hosszú időn keresztül gyártotta a terhelő tartalmú jelentéseket. Balogh Gábor írása.
A zöld átállással új erőművek létesülhetnek itthon, a hazai napenergia-kapacitás bővítése rekordokat dönt, klímacélú vállalásainkat pedig már idő előtt teljesítjük. Nagyinterjúnk az energiaügyi miniszterrel ellátásbiztonságról, gazdasági versenyképességről, hálózatfejlesztésekről, energiaárakról.
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Nekem ez tetszett a legjobban:
" Ezt egy megfelelő nagyságú szivattyús energiatározóval lehetne kiküszöbölni, amelyről például Szily László írt bővebben a Cinken"
Cinkes Szily mint szivattyús energiatározó szakértő... ez az egész annyira komolytalan.
Ha konyítjuk a a linket (teljes bejegyzés) az első kép bal felső sarkában ott van a hitelesítő unikum pecsét. Így semmi kétség, hogy hiteles, akárcsak a Teller levél, vagy a bajai videofelvétel.
Unikum Benedek atomteológus már megint jobban teljesít.