Baloldali korrupció: Baja Ferenc lemondott minden tisztségéről
Az MSZP egykori minisztere innentől kezdve a háttérből kívánja támogatni a párt munkáját.
Az Együtt szerint Orbán Viktor „nem tisztel már sem Istent, sem embert”. Az MSZP szerint halálbüntetés helyett inkább hatékonyabb megelőzés kell, a DK pedig úgy gondolja, a miniszterelnök újabb gesztust tett a Jobbik felé. A szocialista Szakács László elmondta: a trafiktörvény rossz szabályozása vezetett idáig.
Az Együtt – a Korszakváltók Pártja véleménye szerint Orbán Viktor a kicsinyes politikai haszonszerzés érdekében „jobbikosabb” lett a Jobbiknál is, és pártja népszerűségvesztését egyre szélsőségesebb kijelentésekkel próbálja megállítani. A párt így reagált arra, hogy a miniszterelnök közölte: a halálbüntetés kérdését Magyarországon napirenden kell tartani. Az Együtt MTI-hez eljuttatott keddi közleményében úgy fogalmaznak: a kormányfőnek magának is tisztában kell lennie azzal, hogy ez beláthatatlan nemzetközi jogi következményekkel járna, gyakorlatilag Magyarország kizárását jelentené Európából.
„Orbán Viktor szégyellje magát” – írták –, mert a Fidesz pillanatnyi népszerűsége mindennél fontosabb számára, „nem tisztel már sem Istent, sem embert”! A miniszterelnök felelőtlenül szítja tovább a társadalomban amúgy is meglevő indulatokat, nem fontosak neki sem a humanizmus elvei, sem a tízparancsolat – írják.
DK: Orbán újabb gesztust tett a Jobbiknak
A Demokratikus Koalíció (DK) véleménye szerint azzal, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elővette a halálbüntetés témáját, „erkölcsileg még mélyebbre süllyedt” és újabb gesztust tett a Jobbiknak.
Molnár Csaba ügyvezető alelnök az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében arra emlékeztetet, hogy nem csak az Európai Unióban, de Európa egyetlen országában sem létezik ez a büntetési forma. Az Egyesült Államok azon államaiban, ahol még előfordulnak kivégzések, éppen felülvizsgálják a jogszabályt, ugyanis az elmúlt hetekben több esetben kiderült, hogy ártatlanul oltottak ki emberéleteket - teszi hozzá. Emellett hangsúlyozza, hogy Magyarország több nemzetközi egyezményben is elfogadta, hogy nálunk nem lesz halálbüntetés.
MSZP: Halálbüntetés helyett hatékonyabb megelőzés kell
Nem tart szükségesnek változtatást a halálbüntetést illetően, ehelyett a bűncselekmények megelőzésére fektetne nagyobb hangsúlyt Szakács László (MSZP) baranyai országgyűlési képviselő. A szocialista politikus keddi, pécsi sajtótájékoztatóján Orbán Viktornak a halálbüntetést érintő kijelentésére reagálva úgy fogalmazott: „a büntetésnek sohasem a mértéke, hanem az elmaradhatatlansága az, amely visszatart”. Olyan szabályokat kell hozni, hogy nehezebb legyen bűncselekményeket elkövetni, a hangsúlyt a megelőzésre kell fektetni – hangsúlyozta Szakács László.
Szakács László azt mondta, Orbán Viktor kormánya volt az, amely átláthatatlan fóliával a bűnelkövetés kiváló terepévé változtatta a trafikokat. „A rossz szabályozás ide vezet, minél hamarabb változtatni kell rajta” – hangsúlyozta az MSZP-s politikus. Hozzátette: az erre vonatkozó kezdeményezések a parlament előtt vannak, azokat a szocialisták támogatni fogják.
PM: Orbán fejezze be a „cinikus játékait”
A Párbeszéd Magyarországért arra szólítja fel Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy fejezze be a halálbüntetés visszaállításáról szóló „cinikus játékait”. Szabó Tímea, független országgyűlési képviselő, a párt társelnöke keddi, MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, Orbán Viktor jól tudja, hogy nem a büntetések szigorításának, hanem a felderítés eredményességének van csak visszatartó hatása, és azt is: számos esetben utólag derül csak ki, hogy tévesen ítéltek a bíróságok – halálbüntetés esetén viszont a tévedés egy ártatlan ember életébe kerül. Jelezte, szerinte a miniszterelnöknek „esze ágában sincs” bevezetni a halálbüntetést, viszont erkölcsileg olyan mélyre süllyedt, hogy már a Jobbik „eszement ötleteit lopja el”.
Napirenden tartva
Orbán Viktor kedden, egy pécsi sajtótájékoztatón a néhány nappal ezelőtti kaposvári gyilkossággal összefüggő kérdésre azt válaszolta: elfogadhatatlan, ami történt. Hozzátette: néhány éve azt hitték, hogy a magyar büntetőjogról és a bűnüldözésről szóló viták végére pontot tettek, amikor bevezették a három csapás törvényét és a tényleges életfogytiglanit. De ezek visszatartó ereje önmagában nem volt elegendő, ezért a halálbüntetés kérdését Magyarországon napirenden kell tartani – hangsúlyozta Orbán Viktor.