Ferenc pápa is támogatja Orbán Viktor karácsonyi tűzszüneti javaslatát
Az egyházfő azt szeretné, ha minden fronton véget érne a vérontás.
Tavaly február 20-án ötven ember halt meg a Majdanon a lövöldözésben. A BBC riportjában megszólal az egyik tüntető, aki elmondja: ő is lőtte a rendőröket az egyik épületből.
A tavaly februári tűzharcok számos áldozatot szedtek a Majdanon: a tüntetők azt bizonygatták, hogy a rendőrség és az akkori kormány a felelős az esetért. A BBC riportere azonban kiderítette: a lövések egy részét a Konzervatórium épületének második emeletéről adták le, amely a tüntetők kezén volt. Három rendőr halálosan megsebesült, ezután kezdték a rendőrök lőni a tüntetőket.
A BBC megszólaltatott egy férfit, aki a tüntetők oldalán vett részt a zavargásokban. Az álnéven Szergejnek nevezett férfi elmondta, hogy lőtte a rendőröket a Konzervatórium egyik erkélyéről: azt mondta, a lábukra célzott, elképzelhető, hogy valakinek a karját is eltalálta, de nem azért lőtt, hogy öljön. Azt is elmesélte, hogy tavaly február 19-én (egy nappal a lövöldözések kezdete után) megkereste őt egy férfi és fegyvereket ajánlott neki. Az egyiket el is fogadta és elrejtette a Postahivatal tetején, amely a Konzervatóriumhoz hasonlóan a tüntetők kezén volt.
Február 20-án reggel egy másik fegyveressel együtt húsz percen keresztül lőtték a rendőröket a Konzervatórium második emeleti erkélyéről.
Andrij Sevcsenko akkori ellenzéki parlamenti képviselő, a Majdan mozgalom egy tagja azt mondta a BBC-nek: aznap telefonhívást kapott a rohamrendőrök vezetőjétől, hogy valaki a Konzervatóriumból lövi az embereit, amely pedig a tüntetők kezén volt. Sevcsenko erre riasztotta Andrij Parubijt, aki a Majdan parancsnoka volt, jelenleg pedig az ukrán parlament alelnöke. Parubij azt mondta, hogy a legjobb embereiből álló csapatot küldött, hogy derítsék fel a Konzervatórium épületét, de nem találtak fegyvereseket az épületben.
Erre viszont máshogy emlékszik a BBC Szergejnek nevezett informátora. Mint mondta, épp újratöltött, mikor felrohantak hozzá és azt mondták neki: minden rendben, de most hagyja abba, amit csinál. Szergej meg van róla győződve, hogy Parubij emberei voltak, akik közbeléptek, bár az arcukat nem látta. Mint mondta, kikísérték az épületből, kocsival kivitték Kijevből, aztán szabadon engedték, hogy hazamenjen. Addigra három rendőr már halálosan megsebesült, és megkezdődött a tüntetők tömegmészárlása.
A majdani mészárlás kapcsán három embert tartóztattak le, mindhárman rohamrendőrök. Őket harminckilenc ember megölésével gyanúsítják, viszont további egy tucat tüntető, és három rendőr is életét vesztette.
Az áldozatok ügyvédei és ügyészségi források azt mondták a BBC-nek: ha olyan halálesetek kapcsán kellene nyomozni, amelyeket nem a rohamrendőrség okozott, olyankor a bíróságok egyszerűen blokkolják az ügyet.