Nem viccel Trump: ez az ország már retteg az új amerikai elnöktől
Az új amerikai elnök hamar megmutatta, hogy az Egyesült Államok érdekeit képviseli.
Jogerőssé vált a Fővárosi Törvényszék azon ítélete, melyben elutasította Orosz Mihály Zoltán érpataki polgármesternek a Mandiner elleni keresetét. A Mandiner korábban kritikusan írt a kelet-magyarországi község polgármesterének Izrael-ellenes tüntetéséről, ami miatt Orosz helyreigazítást követelt portálunktól, de kérését nem teljesítettük.
A fenti végzésről értesült a Mandiner pénteken: jogerőre emelkedett az Orosz Mihály Zoltán felperes által a Mandiner szerkesztősége ellen sajtóhelyreigazítás iránt indított perében október folyamán született elsőfokú ítélet. A végzés ellen fellebbezésnek nincs helye.
A Mandiner 2014. augusztus 4-én közölte Rajcsányi Gellért főszerkesztő-helyettes véleménycikkét Orosz Mihály Zoltán érpataki polgármester akkori akciójáról „Érpatak: modell helyett gumiszobát” címmel. A kelet-magyarországi község polgármestere augusztus 2-ára tiltakozást szervezett Érpatakra „Tiltakozás az izraeli szabadkőműves terrorállam népirtása ellen” címmel. A tiltakozás keretében háborús bűnösnek nevezett izraeli állami vezetőket, majd megtaposott egy olyan táblát, melynek mintája és színvilága – fehér alapon alul-felül egy-egy kék sáv – megegyezik az izraeli zászlóval, azzal a különbséggel, hogy ennek közepén a hatágú csillag helyett körző, vonalzó és G betű – a szabadkőművesség egyik elterjedt jelképe – került elhelyezésre.
Orosz Mihály Zoltán a Mandiner véleménycikke kapcsán helyreigazítást követelt a laptól. Szerinte a Mandiner „félrevezette és megtévesztette az olvasó közönséget”, mert szerinte „valótlan, illetva a valóságot hamis színben feltüntető tényállításokat” jelentetett meg a lap azzal, hogy a cikk azt állította: Orosz Mihály Zoltán „atavisztikus performansszal tapossa a szabadkőműves jelképpel dúsított izraeli zászlót”. Az érpataki polgármester szerint ez „valótlan”, „az olvasó közönséget szándékosan megtévesztő és félrevezető, sérelmes állítás” volt, és elnézéskérést követelt a Mandinertől.
A Mandiner nem közölte a polgármester helyreigazítási kérelmét. A szerkesztőség szerint a véleménycikk pontosan, tényszerűen fogalmazott, és a szabadkőműves jelképpel dúsított, átalakított izraeli zászló tényleg egy szabadkőműves jelképpel dúsított, átalakított zászló volt, nem volt tehát mit helyreigazítani.
Az érpataki polgármester ezután sajtó-helyreigazítási pert indított a Mandiner ellen. A tárgyalásra 2014. október 1-jén került sor a Fővárosi Törvényszéken. A felperes részéről senki, sem a polgármester, sem annak jogi képviselője nem vett részt a tárgyaláson, az alperest dr. Kárpáti József jogtanácsos és a cikkszerző Rajcsányi Gellért képviselte.
A tárgyaláson a bíró megtekintette az érpataki polgármester tiltakozó akcióját, a helyreigazítás tárgyát képező, megtaposott táblát és mintáját.
Mindezek alapján a bíróság ítéletet hozott: elutasította a felperes polgármester keresetét, mivel az nem volt megalapozott; az alperes Mandiner pedig a bíróság szerint nem állított valótlanságot.
A pernyertesnek nem volt perköltségi igénye. A bíróság a pervesztest 36 ezer forint eljárási illeték megfizetésére kötelezte.
A bíróság ítélete 2015. január 1-jével jogerőre emelkedett.
*
Kezdőfotó: Móricz Csaba.