Léteznek a Kelet és a Nyugat közötti különbségek
A Kelet az Kelet, a Nyugat az Nyugat – Igaza volt Kiplingnek? címmel tartott előadást Krzysztof Zanussi, a világhírű lengyel filmrendező november 26-án, csütörtökön a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Az előadás az Európai Bizottság magyarországi képviseletének European Thinkers sorozatának része volt, a sorozat korábbi előadói közé tartozott pár hónapja Jürgen Habermas, a világhírű német gondolkodó is.
A 75 éves Krzysztof Zanussi egy Habermasra való utalással kezdte előadását is: „Ő a kortárs gondolkodás szobra, én csak egy filmkészítő vagyok” – szerénykedett, majd belefogott a Kelet és a Nyugat közötti különbségek és a jövő lehetőségeinek taglalásába.
„Oh, East is East, and West is West, and never the twain shall meet”, „A Kelet az Kelet, a Nyugat az Nyugat, a kettő soha nem találkozhat” – szólt Zanussi előadásának mottója, a Rudyard Kiplingtől, a brit birodalmi gondolkodás nagy alakjától származó idézet. Zanussi elmondta: Kipling Kelet alatt Indiát értette, és egy pesszimista álláspontot képviselt, mondván, soha nem fogjuk tudni megérteni egymást. A lengyel rendező szerint viszont Kipling nem tudhatta, hogy milyen lesz a jövő globalizációja. Olyan helyzetbe kerültünk, hogy meg kell értenünk egymást. Az viszont igaz, hogy a Nyugat mindvégig nagyobb hatást gyakorolt a Keletre, mint fordítva. Japán, Kína és India viszont még így is nagyon más világok, de Európán belül is létezik a Kelet és a Nyugat közötti különbség. „És a nehéz ukrán helyzet bizonyítja, hogy nem csak tudományos megkülönböztetésről van szó, komolyabb dolog ez annál” – szögezte le Krzysztof Zanussi.
Gyümölcsöző az európai civilizáció
A rendező felidézte egy rendszerváltás előtti élményét. A kommunista Lengyelországot meglátogatta Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió vezetője, és az akkor már világhírű Zanussit felkérték arra, hogy mondjon beszédet az összegyűlt kommunista vezetők, köztük Gorbacsov előtt. „Ez egy hihetetlen lehetőség volt, viszont rendkívül nehéz volt megfogalmaznom, miről is beszéljek” – mondta a filmművész, aki világossá akarta tenni, hogy nem a kommunista rendszer híve, de nem akarta azt sem, hogy a gorbacsovi „liberalizálást” veszélyeztesse beszédével. Végül történelmi példákról kezdett beszélni, mondván, sok civilizáció volt már a Földön, az ókori Egyiptomtól Kínán és Indián át a dél-amerikai birodalmakig, de mindegyikre a stagnálás volt a jellemző. „Csak az európai civilizáció volt, amely folyton fejlődött és gyorsult, és így van ez most is.”