Fantasztikus év
A rezsim pont abba roppan bele, ami Lánczi András szerint a lényege; az okozza a vesztét, amit a névadója a leválthatatlanság zálogának vélt.
A Fővárosi Közgyűlés döntése alapján a BKK-t Budapesti Városigazgatás Holding Zrt.-be integrálják. A döntést az MSZP is támogatta, mivel a BKK leszerepelt. A DK szerint itt Tarlós István és Vitézy Dávid „cicaharcáról” van szó, amihez a párt nem kíván asszisztálni.
Döntött a közlekedésszervezési koncepció alapelveiről a Fővárosi Közgyűlés, a szerdai ülésen elfogadott határozat szerint a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t (BKK) a Budapesti Városigazgatás Holding (BVH) Zrt.-be integrálják. A koncepció alapelvei között rögzítették, hogy a BKK Zrt. és a főváros közötti, a BKV Zrt. tulajdonosi jogainak gyakorlására irányuló megbízási szerződést, így a BKK-nak a BKV feletti egyes tulajdonosi irányítási, utasítás adási jogait megszüntetik. A BKK Közút Zrt.-t leválasztják a BKK-ról, majd mindkét céget a Budapesti Városigazgatás Holdingba integrálják, a főváros egyes tulajdonosi jogainak gyakorlását így átadják a BVH-nak.
Az MSZP is támogatta a döntést
Az MSZP egyetért azzal a javaslattal, hogy a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) olvadjon be az új városigazgatási holdingba, ezért megszavazza azt – mondta Horváth Csaba, az MSZP fővárosi képviselője a közgyűlés szerdai ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott: az előző ciklus „csodafegyverei”, a Budapesti Közlekedési Központ és a Budapesti Városüzemeltetési Központ kudarcot vallott, „káoszba fulladt” a két szervezet.
Emlékeztetett, a szocialisták a BKK megalakítása óta mondták: szakmai hibának tartják, hogy a BKK nem csak megrendelője, hanem a szolgáltatás végzője is lett. Szavai szerint ez olyan megoldás, amelyre nincs jó nemzetközi gyakorlat. Hozzátette: ezért támogatják a javaslatot, bár fontos a megvalósítás módja is. Mint mondta, bízik abban, hogy az új rendszerben megszűnik a ma még jelen lévő közlekedési szervezetlenség, finanszírozatlanság. Hozzáfűzte, az elmúlt négy évben nem sikerült olyan közlekedés-finanszírozási szerződést kötni, mint a korábbi ciklusban, és a jövő évi költségvetés sem tartalmazza a BKV működtetéséből és a közlekedés-finanszírozásból hiányzó, 20 milliárd forintos tételt.
Horváth Csaba hozzátette: bízik abban, hogy Orbán Viktor kormányfő nem csak verbálisan támogatja a fővárost, és megoldódnak a finanszírozási kérdések is. A kormány a rossz kormányzás árát rossz költségvetéssel és új adófajtákkal kívánja az önkormányzatokra, így a lakosságra hárítani, amit visszautasítanak – jelentette ki.
A DK szerint az egész ügy Vitézyről szól
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint Tarlós István főpolgármester képes az egész városüzemeltetést és a tömegközlekedést átalakítani azért, hogy eltávolíthassa Vitézy Dávidot, a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) vezetőjét. Ehhez a fideszes „cicaharchoz” a DK nem kíván asszisztálni – mondta Gy. Németh Erzsébet, az ellenzéki párt fővárosi képviselője a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján.
Szerinte a főpolgármester az előző ciklusban nem tudta elmozdítani Vitézy Dávidot, akit egyébként ő nevezett ki a BKK élére, ezért most egy új és nagyfokú, a városüzemeltetést érintő átszervezésbe kezd. Ha Tarlós István nem volt elégedett Vitézy Dáviddal, ahhoz nem kellene átalakítania megint az egész városüzemeltetést, az összes céget. Mi ezt a döntést nem fogjuk megszavazni – mondta Gy. Németh Erzsébet, hangsúlyozva: a városnak az az érdeke, hogy normális közszolgáltatást, tömegközlekedést tudjon biztosítani a városlakóknak.
Egy kérdésre válaszolva a fővárosi politikus elmondta: nem elégedettek Vitézy Dávid tevékenységével, de nem kívánnak „asszisztálni a harchoz”. Emlékeztetett: a főpolgármester korlátlan vétójogot kapott, azaz minden közgyűlési döntést akárhányszor megvétózhat; a jogszabály-változtatás nyomán a jövőben csak a főpolgármester javaslatára nevezhet ki a közgyűlés intézményigazgatókat, cégvezetőket. Szerinte a Fidesz ezzel „hálálta meg” Tarlós Istvánnak, hogy „a fővárost győzelemre vitte”. Szerinte ehhez szükség volt a fővárosi választási rendszer átalakítására is, ugyanis, ha a régi szabályok szerint történt volna a választás októberben, most nem lenne a Fidesznek többsége a közgyűlésben.