Az oroszok nem veszik le Magyarországot a „barátságtalan” országok listájáról
Bár elismerik, hogy hazánk és Szlovákia készek folytatni a politikai kapcsolattartást Moszkvával.
Az orosz külügyminisztérium helytelennek és a diplomáciai gyakorlatban elfogadhatatlannak nevezte, hogy André Goodfriend, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének ügyvivője nyilvánosan kritizálta azt az országot, ahová akkreditálták.
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége ügyvivőjének legfrissebb, a magyar-orosz kapcsolatokat érintő kijelentései diplomatikailag helytelenek, írta Facebook-oldalán az orosz külügyminisztérium helyettes szóvivője, Maria Szaharova.
A RIA Novosti német nyelvű hírösszefoglalója arról számol be, hogy André Goodfriend többek között arról beszélt, hogy Magyarországnak inkább az Oroszország elleni szankciókat kellene támogatnia ahelyett, hogy ezekben az instabil időkben egy esetleges kárpátaljai autonómiáról beszéljen. Az orosz hírügynökség kitér egy Reuters-jelentésre, amelyben Goodfriend Orbán Viktor Oroszország-politikájának egyes elemeit bírálta, mint például a Déli Áramlat gázvezeték vagy Paks 2 megépítését. Utóbbit az USA budapesti nagykövetségének ügyvivője nem teljesen átláthatónak nevezte, írják.
„Terjedelmes nyilatkozat, szó se róla, (az ügyvivő) Magyarországot is helyre tette, Oroszországba is belerúgott, és a kisebbségi magyarok ügyét is elrendezte” — írta Facebook-oldalán az orosz külügyminisztérium helyettes szóvivője.
Maria Szaharova szerint a diplomácia elméletével és gyakorlatával is ellentétes, hogy egy ország hivatalos képviselője nyilvánosan kritizálja azon ország politikáját, ahová akkreditálták. „Nehezen képzelhető el, mi történt volna, ha egy orosz diplomata tett volna hasonló kijelentéseket egy másik országban” — írja az orosz külügyminisztérium helyettes szóvivője, majd hoz fel pár példát, milyen címekkel jelennének meg a lapok, ha esetleg mégis sor került volna hasonlóra: „Oroszország régi-új imperialista ambíciói”, „Az orosz medve ismét az európai szuverenitást veszélyezteti”, „A Kreml diktátumai a gyakorlatban”. Az orosz diplomata Facebook-posztját így zárja: „Az embernek az a benyomása, hogy a Varsói Szerződés a háttérben még mindig működik, és annak politikai konzultációs bizottságát az USA vezeti.”