Szintet lép a NATO: átveszi Ukrajna katonai támogatásának koordinálását!
A közelgő Trump-korszakra reagálva veszi át az Ukrajnának szánt katonai támogatások irányítását.
A budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője azt mondta: Amerikai barátként figyelmezteti szövetségeseit, és viszont is ugyanezt várja el.
A budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője hangsúlyozta: naprakész információkkal rendelkeznek a magyar helyzetről, amiket továbbítanak az amerikai kormánynak. André Goodfriend elmondta, hogy nem csak a sajtóból informálódnak, hanem nyitott szemmel járnak és saját tapasztalataikat is közlik az amerikai kormánnyal.
Az ideiglenes ügyvivő hangsúlyozta, hogy Obama azért most beszélt erről, mert most egy éves az amerikai kormány civil társadalmat támogató kezdeményezése. Az ENSZ Közgyűlésén is a civil társadalom fontosságáról beszélt egyébként Obama.
Arról, hogy miért kerültük például Venezuelával egy sorba Obama felsorolásában, azt mondta: szerinte a kapcsolat egyértelmű. Idén júniusban már az EBESZ-szel együtt is kiadtak egy nyilatkozatot, mert már akkor aggódott az amerikai kormány a civil társadalom miatt – mondta az ügyvivő.
Ez egyfajta pozitív aggodalom, mert támogatni akarják a civil társadalmat, bárhol is legyen az. Minden demokratikus államnak ez az alapja, hiszen ezen megfélemlített civil szervezeteknek az lenne a dolga, hogy felelősségre vonhatóvá tegyék a kormányt – hangsúlyozta Goodfriend.
Goodfriend azt mondta: Amerika barátként kritizálja Magyarországot. Hozzátette: „mi is ugyanezt várjuk el másoktól. Mi is felismerjük, hogy vannak olyan dolgok az Amerikában, amik miatt a világ többi része aggodalmát fejezheti ki. Tudjuk hogy nekünk is van min dolgoznunk, és mi elvárjuk a barátainktól és a szövetségeseinktől, hogy erre figyelmeztessenek.” Ha ugyanis egy barát nem fogadja meg a jó tanácsot, akkor mások szemében is romlik az imázsa, ezt akarják Magyarország esetében megelőzni – magyarázta.