India közelről: Bharat tavasza

Immár a világ legnépesebb országa, amely jól felfogott érdekei mentén manőverezik a világrendváltozás viharában. Riportunk a magát ősi nevén egyre gyakrabban Bharatnak hívó Indiából.

Tíz ország, köztük Szaud-Arábia és Egyiptom külügyminiszterei egyeztek meg az Iszlám Állam elleni közös fellépésről. Az országok igyekeznek elvágni a dzsihádistákhoz áramló önkénteseket és a szervezet pénzügyi támogatását, valamint közös katonai akciót fognak vezetni az Irak és Szíria egy részét elfoglaló iszlamistákkal szemben.
Tíz arab ország és az USA közös közleményben tudatta, hogy összefognak az Iszlám Állam nevű iszlamista terrorszervezet ellen – írja a New York Times. A koalícióban részt vesz Szaud-Arábia, Egyiptom, Bahrein, az Egyesült Arab Emirátusok, Katar, Kuvait, Omán, Jordánia, Libanon és Irak. A felek megegyeztek arról, hogy igyekeznek az Irak és Szíria jelentős részét irányító iszlamistákhoz áramló önkénteseket visszafogni és pénzügyi támogatásukat elvágni. A felek közös katonai akcióról is megállapodtak a szervezet ellen.
Egyelőre még nem világos, melyik ország hogy vesz részt a terrorszervezet elleni küzdelemben. Szaud-Arábia például beleegyezett, hogy az Iszlám Állam és Assad ellen egyszerre harcoló szíriai mérsékelt ellenzék tagjait az ő területükön képezzék ki.
A tárgyaláson részt vettek Törökország képviselői is, de egyelőre nem írták alá a megállapodást. Az amerikai külügyminisztérium szerint ez nem jelenti azt, hogy Törökország teljesen kimaradna a koalícióból, mivel jelenleg is tárgyalások folynak Ankarával. Az Iszlám Állam jelenleg 49 török diplomatát tart fogságban.