Orosz kémhajót szúrt ki a brit királyi haditengerészet, nem maradt el a válasz
A Jantar nevű orosz hajó hírszerzési adatok gyűjtésével és kritikus fontosságú tengeralatti infrastruktúrahálózatának feltérképezésével foglalkozik.
A brit külügyminiszter egy cikkben közölte, hogy kelet-európai fegyvereket szállít Nagy-Britannia az iraki kurdoknak, akik az Iszlám Állam ellen harcolnak. Philip Hammond nem nevezte meg az országot, ahonnan a britek a fegyvereket szállítják. Eközben az MI5 vélhetően azonosította James Foley gyilkosát.
Nagy-Britannia kelet-európai fegyvereket szállít az Iszlám Állam nevű szélsőséges milíciával harcoló iraki kurdoknak – közölte a The Sunday Timesnak írt cikkében Philip Hammond brit külügyminiszter. A tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap hírszerzési forrásokat idézve megírta azt is, hogy az Iszlám Állam által minap lefejezett amerikai újságíró meggyilkolásának első számú gyanúsítottja egy londoni illetőségű brit állampolgár.
Hammond cikke szerint a brit kormány már elkezdte az iraki kurd közösség fegyveres ereje, vagyis a pesmergák segélyezését. A kurd erőknek brit katonai repülőgépek már vittek felszerelést, és Nagy-Britannia a továbbiakban kelet-európai muníciót és fegyverzetet kíván szállítani a pesmergáknak – áll Hammond írásában. A külügyminiszter szerint azért esett London választása kelet-európai hadfelszerelésre, mert a kurd erők e fegyvereket „már ismerik”.
Hammond cikkében nem szerepel, hogy a kormány honnan és miként juttat kelet-európai fegyvereket a kurdoknak. A The Sunday Times azonban úgy értesült, hogy a fegyverekért egy brit katonai szállítógép megy „egy meg nem nevezett” kelet-európai országba, és onnan viszi a hadianyagot Irakba.
A brit külügyminiszter cikke szerint a biztonsági és hírszerző szolgálatok becslései alapján ötszáznál több brit dzsihádista utazhatott az elmúlt években Szíriába és Irakba. Tavaly április óta 23 személy útlevelét vonták be a brit hatóságok, és 69 embert vettek őrizetbe Szíriában és Irakban elkövetett terrorcselekmények gyanújával. Philip Hammond szerint Nagy-Britannia és az általa vallott értékek „teljes elárulásával” ér fel, hogy valószínűsíthetően egy brit állampolgár ölte meg James Foley amerikai újságírót.
London már a brutális kivégzésről közzétett videó megjelenése után gyakorlatilag hivatalosan elismerte, hogy Foley gyilkosa minden bizonnyal brit állampolgár, aki csatlakozott az Iszlám Államhoz. Hammond a BBC-nek nyilatkozva a minap kijelentette, hogy az internetre felkerült felvételen az álarcban látható gyilkos brit akcentussal beszél.
Lingvisztikai szakértők időközben azt is megállapították, hogy kiejtése elsősorban az East Enden, vagyis Kelet-London összetett etnikai lakosságú városrészeiben – főleg a muszlim többségű Tower Hamlets negyedben – honos.
A The Sunday Times hírszerzési forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a brit titkosszolgálatok szerint a 23 éves Abdel-Majed Abdel Bary a Foley-gyilkosság fő gyanúsítottja. Az egyiptomi származású Bary korábban Londonban élt és hip-hop zenészként volt ismert, ám a brit elhárítás, az MI5 szerint jelenleg az észak-szíriai Rakkában tartózkodik, abban a térségben, ahol az amerikai újságírót megölték – áll a cikkben.
A brit lap kormányzati és rendőrségi forrásai szerint az MI5 „biztos benne”, hogy Bary személyében sikerült azonosítani James Foley gyilkosát. Bary apja, Abdel Abdul Bary ellen Amerikában emeltek vádat, mivel azzal gyanúsítják, hogy részese volt az Egyesült Államok kenyai és tanzániai nagykövetségei ellen 1998-ban elkövetett pokolgépes merényleteknek – írta a The Sunday Times.