Ungváry annyira felkészületlen, hogy teljes képtelenséget állít
Ungváry, a köztiszteletet kivívott történész úgy mesél egy el történetet, úgy ítélkezik, hogy éppen érintettet meg sem kérdezi, vagyis az igazságnak még csak meg sem próbál utánajárni.
Aki ma idehaza azt meri állítani, hogy az élete, a munkája vagy az egzisztenciája független a politikától, az hazudik. Olvasónk írása.
A PLT cikkére reflektáló, Mi lesz veled, fiatal középosztály? című cikkünk sok visszajelzést, nagy visszhangot kapott. Úgy döntöttünk: vitát, párbeszédet, beszélgetést indítunk a témáról egy cikksorozat formájában, amire elsősorban magukat megszólítottnak érző olvasóink cikkeit vártuk. Az eddig megjelent írásokat itt olvashatják.
Olvasónk, Mandryka írása.
*
Mindent átsző a politika
Nagyjából az 1980-as évek közepét írhattuk, nyár közepe lehetett, nagyanyám az udvaron varrt, én mellette álltam, megdöbbenve hallgatva a Sokol-rádióból áradó furcsa zajokat. Emberek ordítoztak összefüggéstelenül, egzaltáltan, kisgyerekként felfoghatatlan dolgokról és megélhetetlen érzelmi hőfokon. Tekintetem nagyanyámra tévedt, aki kérdő arckifejezésem látva azt mondta: „Biztos a mocskos ávósok vernek valakit!”
Majd kisebb hatásszünetet tartva ismét rám emelte szemeit és azt mondta: „Egyet ígérj meg: politika közelébe nem mész!”
Közel harminc év telt el azóta, s bár intelme mindig füleimben cseng, egyet biztosan mondhatok: több mint húsz esztendős munkaviszonyom jelentős része a politika közelében telt. Hol elvett, hol adott, hol felemelt, hol letaszított, némelykor elgondolkodtatott, mostanában legtöbbször undorít; s leginkább ez utóbbi tulajdonsága miatt alapvetően megóv attól, hogy nagyanyám óvása dacára fejtől bokáig a politika uszályába kerüljek.
Nem akartam soha politikus lenni, azzal foglalkozni sem. Felkínálták a KISZ-titkárságot, bár tag sem voltam, de elhárítottam − jó ütemérzékkel. A helyettem megválasztott srác egyszer még megszervezte az Éretlenek megtekintését mozgalmi keretek között, aztán a szervezet kimúlt. Párttagsággal sosem agitáltak, de nem is léptem volna be. Nagyapám a háborút követően párttámogatással vármegyei elöljáró lett; erre, valamint családi múltjára hivatkozva megjárták a poklokat, nyilván ezért is óvtak a közélettől. Nem voltam hát párttag, de a főiskolán már ajánlócédulákat gyűjtöttem, jelenlétemmel tiltakoztam nagygyűléseken, s szereztem két olyan diplomát, amely ma idehaza jó eséllyel örök időkre a politika szolgálójává kényszerít. Így is lett, tizenöt esztendőnyi élményhalmaz gyűlt fel. Erre hivatkozva bátran mondhatom: aki ma idehaza azt meri állítani, hogy az élete, a munkája vagy az egzisztenciája független a politikától, az hazudik. Hol van a homo politicus középosztály? Hogyhogy hol? Mindenütt, mindenhol, mert a nap 24 órájában mindenki politizál vagy politikai alapú döntéseket hoz.
*
Ha multinál dolgoznék, látszólag független lennék, s nagyképűen úgy fogalmaznék „az én adómból lebzsel a fél ország˜, de a főnökeim a beruházási forrásokért csak elmennének a polgármesterhez, rosszabb napokon pedig csak én is ott hajlonganék valami pénzéhes, középkáder kabinetfőnök előtt, hogy megkapjuk az adókedvezményt vagy a zöld/barnamezős beruházást.
Hazai nagyvállalat tulajdonosa vagy vezetője lennék? Esélyem nincs a piacon, az erőforrásokat csak a versenytársaimtól tudom elszívni, erőforrás csak a költségvetésben van, ehhez politikai támogatás kell. Etetek, itatok, vadásztatok, buherálom a közbeszerzéseket, saját igényeim szerint faragom a jogszabályokat. Bejárok a Parlamentbe, rég elintéztem az állandó belépőt, ott kóválygok a folyosón az ülésterem mellett, el-elcsípve valakit, akivel el lehetne intéztetni, hogy a gyorsan gyarapodó, agresszíven terjeszkedő versenytárs kapjon egy kiadós NAV-ellenőrzést.
Kisvállalat, vállalkozó? A kispálya. Önkormányzati politikusokat vennék meg lángosért, hogy a bódémat ne bontsák el, hogy a cégem kapja a rostirón-beszerzést, ha olyan pinceszolit építenék, amelyet a létező összes jogszabály tiltana. Ha szükséges, nyilván ordítva hivatkoznék a munkahelyteremtésre, ezzel próbálván elintézni, hogy elengedjék/mérsékeljék amúgy teljesen egyértelműen szabályosan kivetett ilyen-olyan adómat.
Ügyvéd, jogtanácsos? A nagyok mindent elszívnak, nekem maradnának a zsíroskenyér-perek, s az állami-önkormányzati megbízások vagy a tisztes éhhalál. A non-profit szféra? A multik nem adnak egy fillért sem, mert központi utasítások mondják meg, mire költhetnek a társadalmi felelősségvállalás ürügyén. Marad tehát ismét az állam vagy az önkormányzat, ahol vízfejű államtitkárok vagy pókhasú polgármesterek előtt hajbókolnék, vagy épp a pályázatok kedvező elbírálása érdekében csúsztatnék borítékot.
Köztisztviselő, közalkalmazott, állami alkalmazott? Már a gondolataimat is cenzúráznám. Egy ideig még próbálkoznék segíteni az észrevételeimmel, aztán feladnám és menekülőre fognám, vagy belátnám, hogy az utasítások kritikátlan végrehajtása gyakorlatilag megment a gyomorfekélytől. Látom, hogy aki szakmai alapon próbál érvelni, azt úgy vágják ki, mint a macskát vérhasjárvány idején. Hiszen más szempont, mint a politikai, nem létezik − ha találok, azt is meg kell vizsgálni, hogy milyen politikai haszon születhet belőle. Magamban mosolyognék a politikusokon, nyilvánosan sosem merném. Egész életemben politizálnék, olyan ravasz lennék, mint Sztálin és Mata Hari törvénytelen gyermeke. Ha nem így lenne, ugrana a jubileumi jutalom, az előléptetés, bár az is igaz, hogy az esküszövegben mintha más lett volna írva.
*
S közben előttünk állnak a politikusok, akik garantáltan elveszik a kedvet attól, hogy valaha is valódi politikai pályára lépjek. Látom a kormányzatit, az országosan ismertet, aki emberileg akkora nulla, hogy képtelenség definiálni. Tudja, hogy a párton kívül nincs élet, ezért a konkurenciával igyekszik nem nyíltan konfrontálódni, csak finoman vagy fúráson keresztül; a frusztrációt pedig kisemberek életének tönkre tétele árán vezeti le. Egy titkárnő, egy sofőr, egy adminisztrátor kirúgása, megalázása a napi rutin része, ami jót tesz a férfiasságról ápolt tévképzeteknek is.
Ott vannak a frontvonalban harcoló önkormányzatiak, akik közé utolsó esélyként politikussá lett lecsúszott vállalkozók, a mindenhonnan eltanácsolt volt tanárok vagy köztisztviselők, a ZS-kategóriás színészek és a lánglelkű népboldogítók gyűlnek, a valódi közjó iránti maximális érzéketlenségben és az önérdek mindenek felettiségébe vetett hitben egyesülve. Barát, haver, volt iskolatárs mind az önkormányzatnak dolgozik, s hozza-viszi a leadót. Elvek, koncepciók, hosszú távú tervek, átgondolt szervezet- vagy településfejlesztés elképzelhetetlen, de ha valaki a mátrixba beletúr, halál fia!
Hol van a politizáló középosztály? Ott, ahol Te most ülsz, ahol én ülök. Mindent átsző a politika, egy párt helyett most kettőt (hármat, négyet) etetünk. A nagyobb baj az, hogy ennyi tapasztalattal akár tehetséges politikussá is lehetne nem egy, nem két nemzedéktársam, de nyilvánvalóan háromszor meggondolja, ilyenre adja-e a fejét. A pitiánerek, a zsebre dolgozók között elvész az államférfi, mert szavazógépekre, selyemmajmokra (copyright by Bayer Zsolt), verbális verőlegényekre van csak igény.
A mandineres cikksorozat 10. részében megszólaló László balról jobbra sodródott. Eszembe jutott Z., gimnáziumi mentorom, tanárom. A rendszerváltás idején baloldalon harcolt, fákat kötözött be a Föld napján, tele volt idealizmussal. Nem láttuk egymást közel húsz évig, majd beültünk egyet sörözni. 2010-ben Z, nemzeti rockot hallgatott, turul napokra járt, tán még íjászkodott is, de ami a leginkább megdöbbentett: tőle jobbra már csak a Führer állt. Kiábrándulva, elváltan, megcsalatva embertől és élettől, két gyerekkel, tanárként a kapaszkodót kereste, de nemigen találta.
Amíg minden így marad, semmi nem változik. Csak akkor lenne bármi másként, ha végre képesek lennénk magunkat, s a másikat nem a politika alanyaként definiálni. Már ha ezt a politika valaha is hagyja.