A PLT cikkére reflektáló, Mi lesz veled, fiatal középosztály? című cikkünk sok visszajelzést, nagy visszhangot kapott. Úgy döntöttünk: vitát, párbeszédet, beszélgetést indítunk a témáról egy cikksorozat formájában, amire elsősorban magukat megszólítottnak érző olvasóink írásait vártuk. Az eddig megjelent írásokat itt olvashatják.
Ausztriában élő és dolgozó olvasónk cikke.
*
Föl-földobott kő
Szívszorító volt elolvasni ezt a blogbejegyzését, mert sok fölvetett kérdésében magamra is ismertem.
1978 őszén születtem, budai általános iskolában éltem meg a rendszerváltást. Őszi reggeleken az iskola udvarán láttam, hogy kormányőr kísérettel hogyan hozta a házelnök Szabad György a kislányát az iskolába... Milyen fejetlenség volt, mikor szegény orosz szakos nyelvtanárok megpróbáltak németet-angolt tanítani! Hirtelen nem március 15-21, április 4. volt a nagy, összevont, „forradalmi hetek”, Lenin hangjával a recsegő hanglemezről...
Aztán jött a gimnázium, majd a Műegyetem, gépészmérnökként végeztem. Közben részképzéseken Németországban tanulhattam. Az EU ösztöndíjával a volt Kelet-Németországba kerültem doktoraspiránsnak.
A környék, s tíz egyetemi év címszavakban: Goethe, Bach-család, valaha világszínvonalú üvegműves hagyományok (Röntgen a csöveit Stützerbachban készíttette el!), egy régi bányász-vidék fölhagyott tárnákkal. Eisenach és Erfurt Árpádházi Szent Erzsébettel, Weimar Schillerrel, Goethével és Liszttel. Meiningen, Sondershausen, csomó régi hercegi székhely, kastéllyal, parkkal. Van, amelyiket fölújították, van, amelyik még hulló vakolattal vár sorára.
Doktoráltam. A magyar szabályozás szerint kb. ismét meg kéne írnom, hogy a t. akkreditációs bizottság eldöntse, elég jó-e egy német PhD, hogy Magyarországon is viselhessem a címet.
Még aspiránsként ismertem meg azt a lányt, aki szüleitől, Kínától 14 ezer kilométerre lassan rájött, mit is jelent a szabadság, hogy mindenről, de tényleg mindenről szabad beszélni (s van, akikkel érdemes is). Egy bécsi kiránduláson az érdekelte, mi van Bécsben, s nem a sablon szöveggel jött, mint barátnéi, hogy Kínában minden nagyobb, szebb, meg különben is teljesen más.