Parlamenti nőarány: nőket a nemzetnek!

2014. január 21. 13:10

Nem vagyok a kvóták híve, nagyon nem. De a kirívó társadalmi aránytalanságoké sem. A nők parlamenti arányát tekintve az utolsó helyen állunk Európában. Fejlődhetne már a politikai kultúránk, fokozatosan, organikusan.

2014. január 21. 13:10
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Nem vagyok a kvóták és egyéb – nem, faj, bőrszín, vallás, világnézet stb. szerinti – megkülönböztetéseken alapuló numerus claususok híve, nagyon nem. De a kirívó társadalmi aránytalanságoké sem. A magyar parlament női képviselőinek nemzetközi viszonylatban is alacsony aránya eddig is ismert volt; de most, hogy szembejött a neten a fenti térkép, még kirívóbbnak látszik a helyzetünk. Isten hozott minket a(z egyes!) fekete-afrikai és arab országok között. Illetve dehogy az Isten hozott ide, csak az egyre eldeformáltabb közéleti (kontra)szelekciós gyakorlatunk.

Mint a térképből és a Világbank friss adataiból kiderül, a női parlamenti képviselők 9 százalékos arányával Ukrajnával együtt az utolsó helyen állunk Európában, egy szinten a Kongói Demokratikus Köztársasággal, Kiribatival, Brazíliával és Panamával. A fejlett világból mögöttünk csak a politikailag máig nagyon tradicionális, patriarchális Japán található; egyébként pedig Pápua-Új Guineákat, Szamoákat meg Szváziföldeket tudunk csak magunk mögé utasítani. Európában előttünk jár Ciprus (11%), Románia (13%), Oroszország és Málta (14%); s nálunk kétszer nagyobb arányban vannak nők Albánia, Madagaszkár és az Egyesült Államok parlamentjeiben (18%). A lista élén, 40 és 64 százalék közötti arányban természetesen a skandinávok és egyes kisebb egzotikus országok állnak. Azt pedig nem mondhatjuk, hogy a kilencedik éve egy nő által vezetett Németország, a szintén női kormányfők által irányított Norvégia és Dánia közélete, gazdasága és politikai kultúrája nem működne alapvetően jól, vagy hogy a thatcheri Nagy-Britanniát nem irányították volna biztos kézzel egy irányba.

A jelenlegi parlamenti összetételünk nincs rendben: egyszerűen nem korrelál a valós társadalmi viszonyainkkal. A nők iskolázottsági, végzettségi adatai, arányai és a felkészültségük miatt is jó lenne, ha a mainál jóval nagyobb arányban vennének részt a politikai életben. A '90-ben még relatíve (valódi) értelmiségi összetételű parlamentünk ciklusról ciklusra süllyedt a helyi vagány csávókból és rendszerváltás utáni macherekből verbuvált képviselők, a gombnyomogató, de cserébe kommunikációképtelen bólogató jánosok, kisanyámozók, terikeverők és más mamelukok játszóterévé – de legalább idén szinte megfeleződik a létszámuk, ennyi is épp elég lesz belőlük.

A rendkívül aránytalan magyarországi helyzeten valószínűleg a 2014-es választás sem fog változtatni. A Fidesz 106 egyéni körzetből hatban indít női politikust. A baloldali ellenzéki összefogás jelenlegi adataink szerint 106-ból 17 körzetben indít majd nőket. A Jobbikról és az LMP-ről még nem tudunk végleges névsorokat, ahogy az országos választási listák pontos összetételét sem ismerjük. De feltehetjük, hogy nagy változást ezek a listák sem fognak hozni. Az eddig ismertek és a parlamentbe valószínűleg bekerülő politikai erők ma látható személyi összetétele alapján az látszik: nem várható paradigmaváltás a női politikusok arányának növekedése terén.

Csak remélni tudom – nem különösebb optimizmussal –, hogy az újabb világlista-végi kullogással töltött négy évben legalább minimálisan fejlődni tud a politikai kultúránk. Nem kvóták segítségével, hanem bátor és öntudatos nők politikai arénába való belépésével, fokozatosan, organikusan alakítva az összképet. Nem lesz könnyű menet, az biztos. A balkáni állapotokat is meghaladóan macsó politikai szféránk férfitöbbsége belátásról és önkontrollról, míg a közélet iránt érdeklődő, képzett és tehetséges nők kellő bátorságról tehetnének tanúbizonyságot a következő években. Ezzel hosszú helyben járás, sőt, visszasüllyedés után talán ezen a téren is újra közeledni tudnánk az európai politika és kultúra centrumához. Mondom, csak remélni tudom ezt, de nem sok optimizmussal. 
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 183 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
locsaba
2014. január 21. 21:09
"Parlamenti nőarány: nőket a nemzetnek!" hüje vagy? És akkor ki a tököm fog vasalni, főzni, kocsit mosni, fát vágni, stb. Hm? Agyalap.
Kvasztics Fedor
2014. január 21. 19:36
"A férfiak akadályozzák meg, hogy a nők bekerüljenek a Parlamentbe." Mert ott tolonganak a nők minden pártban, és seprűvel verik ki őket. Nem kell minden divatos, világmegváltónak szánt ötlet előtt földig hajolni.
S0ma
2014. január 21. 19:19
Egyre kevesebb NŐ van a világban. Ugyebár, ha az ember kezébe egy gyatra tárgy kerül, akkor két választása van: Vagy megjavítja, vagy kihajítja. Körül kell nézni, milyen férfi politikusok mellett milyen női politikusok vannak. Vadait az életben nem tudnám elképzelni Orbán Viktor mellett, de a Fideszben sem. A két Szabó némbert és Szél Bernadettet meg csak Bajnai és Schiffer mellett , akik azonosak Gyurcsánnyal. Summa summárum, ezekhez a nőkhöz még boltba sem járnék, nem hogy egy ország sorsába beleszólhatnának, ha rajtam múlna.
krotak
2014. január 21. 18:59
Nincs mese, tombol a hímsovinizmus. Édes feleségek, csinos anyucik, aranyos nagyik készítik a reggelit, ebédet, vacsorát. Ha a vendégek előtt ki akarok tenni magamért, zavarba jövök: hol találok egy jobb helyet, ahol nő a főszakács?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!