A baj idején nem láttunk Magyar Péter. Most meg idejössz hazudozni?
Hol voltál, amikor aki élt és mozgott hajnaltól késő estig dolgozott, hogy időben tudjuk fogadni a betegeket a Kútvölgyi karantén kórházban?
A közös ellenzéki lista első öt helye – Mesterházy Attila, Bajnai Gordon, Gyurcsány Ferenc, Fodor Gábor, Szabó Tímea – már korábban kiszivárgott, most kiderült az is, hogy az MSZP 71, míg az Együtt-PM és a DK 22, illetve 13 egyéni körzetben állíthat jelöltet.
Közös listán indul a baloldali ellenzék a parlamenti választáson. A miniszterelnök-jelölt Mesterházy Attila MSZP-elnök, akit Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője, Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke, a Liberálisokat képviselő Fodor Gábor és Szabó Tímea, a Párbeszéd Magyarországért társelnöke követ – jelentették be a megállapodás után a pártvezetők kedden, Budapesten.
A közös lista következő tíz helyén szocialista politikusok kapnak helyet. Az Együtt-PM a 16. és a 36. helyet kapta meg, majd még öt pozíciót a negyvedik és a hatvanadik között. A DK Gyurcsány Ferencen kívül öt politikust nevezhet meg az első hatvanból (19., 26., 39., 45., 57. hely), míg Fodor Gábor liberális pártjának az 58. hely jutott még.
71 egyéni választókerületben az MSZP, 22 körzetben az Együtt-PM, 13-ban a Demokratikus Koalíció állít jelöltet a megállapodása alapján. Bajnai Gordon pártszövetsége 9, a szocialisták 4 helyet adtak át Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciójának.
A DK állíthat jelöltet Budapest belvárosában (itt Juhász Péter társelnök lett volna az Együtt-PM jelöltje), a VI-VII. és a XII. kerületben, valamint Kalocsán, Mohácson, Sárbogárdon, Győrben, Berettyóújfaluban, Esztergomban, Szigetszentmiklóson, Kaposváron, Vásárosnaményban és Keszthelyen. Az ellenzéki pártvezetők keddi közös sajtótájékoztatóján bejelentették azt is, hogy Kuncze Gábor a DK színeiben indul egyéni körzetben, Szigetszentmiklóson a választáson.
A most megkötött megállapodást még szentesíteniük kell a pártok döntéshozatali fórumainak is: az MSZP szombaton választmányi ülést, várhatóan egy héttel később pedig kongresszust tart.
Mesterházy Attila a megállapodásról szóló sajtótájékoztatón azt mondta: intenzív, gyors és eredményes tárgyaláson vannak túl, amely arról szólt, hogyan lehet felépíteni egy „új köztársaságot”, orvosolva a szociális, gazdasági és demokratikus válságot. Ehhez kormányváltásra van szükség, és megszületett az a konstrukció is, amelyben minden résztvevő hinni tud – jelentette ki az MSZP elnöke, a győzelem forgatókönyvének nevezve a közös listáról és egyéni jelöltekről szóló megállapodást. Szerinte az egyezség nem jelenti a pártok identitásának feladását, de a közös célok érdekében közösen fognak cselekedni.
Bajnai Gordon azt mondta: az összefogás a kormányváltás elemi feltétele, mert a választási rendszer „összekényszeríti az összes demokratát”. Hozzátette: nehéz másfél hét áll mögöttük, voltak elvi, politikai és szervezeti vitáik, ám meg tudták kötni azokat a kompromisszumokat, amelyekre az összefogás létrehozásához szükség volt.
„Jó megállapodást kötöttünk, amelyet jó szívvel lehet vállalni, amelynek a céljaiért teljes erővel lehet és érdemes dolgozni” – közölte a sajtótájékoztatón Gyurcsány Ferenc. A DK elnöke a megegyezést úgy értékelte, hogy az nem három párt, hanem a széles demokratikus ellenzék megállapodása. A volt kormányfő kijelentette: Mesterházy Attila kiváló vezetője lesz a listának és a tárgyalások során mutatott erényei meggyőzik a választókat, hogy jó miniszterelnök válik belőle. Azt is mondta, hogy a kampány arca az MSZP elnöke lesz, és bár a részt vevő pártok megőrzik politikai meggyőződésüket, azt a kormányváltásnak rendelik alá.
A Magyar Liberális Pártot vezető Fodor Gábor szerint több mint három éve antiliberális kormányzás folyik, ők azonban újra erőssé szeretnék tenni a liberális értékrendet, ennek érdekében kötöttek kompromisszumokat.
Bajnai Gordon kérdésre elismerte, voltak vitáik például arról, hogy Gyurcsány Ferenc rajta legyen-e a közös listán, de ezek nem személyes viták voltak. A kormányváltás ügye pedig – folytatta - fontosabb bármely személyi kérdésnél. Az Együtt-PM szövetség mérlegelte, hogyan tudják nyilvánvalóvá tenni a megegyezés ellenére is a megmaradt elvi és politikai különbségeket, de úgy döntöttek, nem tehetnek olyan gesztust, amely árt a kormányváltás ügyének - reagált arra, hogy felvetődött, Gyurcsány Ferenc szereplése miatt ő nem lesz rajta a közös listán.
„A múlttal kapcsolatos vitáink nem árnyékolják be a jövővel kapcsolatos elképzeléseink alapvető közelségét, legtöbb ponton azonosságát” – válaszolta Gyurcsány Ferenc arra, hogy milyen álláspontot alakítanak ki például a kettős állampolgárságról szóló népszavazás és a 2006-os rendőri fellépések ügyében. A DK tudomásul veszi, hogy például a kettős állampolgárság ügyében az MSZP és az Együtt-PM véleménye eltér az övétől. Miután ebben a kérdésben kisebbségben vannak, nem akarják és nem is fogják kinyitni ezt a kérdést a kampányban – közölte.