Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Az amerikai szövetségi állam és a tagállamok közötti növekedő feszültség újabb állomásaként két új állam is létrejönne az Egyesült Államokon belül.
Az amerikai szövetségi állam és a tagállamok közötti növekedő feszültség újabb állomásaként két új állam is létrejönne az Egyesült Államokon belül. Az egyik Colorado államban – Észak-Colorado néven. Néhány dél-oregoni és észak-kaliforniai agrármegye is kiszakadna jelenlegi államából és létrehozná az Egyesült Államok 51. tagállamát, amelyet Thomas Jeffersonról neveznének el. A képzeletbeli Jefferson állam közepén fekvő republikánus többségű Siskiyou megyében egyenesen odáig elmentek, hogy az önkormányzati testület 4:1 arányban megszavazta: ki kell válni a demokraták által irányított Észak-Kaliforniából. Sőt, a napokban már a második észak-kaliforniai megye, Modoc vezetői is így szavaztak – 4-0 arányban. A két megyének egyébként együtt mintegy ötvenezer lakosa van.
A térség szeparatista törekvései nem a föld alól felbukkanó agitátorok tevékenységének eredményei: többször is nagy felháborodást keltett, hogy a dél-oregoni (Salem) és az észak-kaliforniai székhelyek (Sacramento) mindenfélét összeígérgettek a helyi mezőgazdaságból élő lakosságnak, de ezek túlnyomó többségét nem teljesítették. Éppen ezt szimbolizálja a Jefferson Államnak elképzelt két X is: a hegyi határon élők kétszeres „átejtettségét” a salemi és sacramentói elit által. Az x-ek egyébként arany mezőben szerepelnek, ez pedig a térség aranykészleteire utalnak.
A zászló maga a szeparatista mozgalom eddigi legemlékezetesebb évéhez, 1941-hez kötődik. Ekkor, november 17-én gyűlt össze Yrekában (vagy Eurekában – amely azért érdekes, mert az ausztrál függetlenedés egyik emblematikus eseménye is egy Eureka nevű helyen zajlott) öt hegyvidéki megye képviselője. Eredeti tervük az volt, hogy szövetséget kössenek, amellyel híd- és útjavításra költhető szövetségi segélyért folyamodhatnak. A tanácskozás révén viszont odáig jutottak, hogy megszavaztak száz dollárt egy kutatásra, amely a Kaliforniától való elszakadás és az akkor még 49. amerikai állam megalapításának lehetőségeit vizsgálná. Ezt követően egy helyi újság szavaztatta meg olvasóit, hogy mi legyen az új állam neve (felmerült a Klamath, Shasta és a Bonanza név is), itt nyert Thomas Jefferson. Az ezt követő napokban Yrekát ideiglenes fővárosnak kiáltották ki, ahol megalapították Jefferson Állam Polgárainak Bizottságát. Ez fogalmazta meg Jefferson Állam Függetlenségi Nyilatkozatát, amellyel – 1941. november 27-én – Jefferson Állam kiszakadt Kaliforniából és Oregonból. A nyilatkozatot pedig mindenki megkapta, aki a blokád alá vont a 99-es úton haladt.
Ebben az időben az Egyesült Államok újságjaiban (főleg a nyugati parton) nagyjából egy szinten szerepelt Jefferson Állam függetlenedése és Németország európai cselekedetei a világháborúban. December negyedikén megválasztották a John L. Childs bírót az állam első kormányzójának, ám „pünkösdi királysága” pár nappal később véget ért Pearl Harbor bombázása miatt: a függetlenségért harcoló polgárok ismét dolgozni kezdtek a háborús erőfeszítések miatt. De mint láthatjuk, a szeparatista szellem máig nem tűnt el a térség lakóinak gondolatvilágából.
De nem csak az Oregon–Kalifornia-határvidéken élő hegyvidéki emberekre jellemző a függetlenségi vágy, hanem a Colorado állam észak-keleti részén fekvő nyolc agrármegyében is komoly szeparatista mozgalom működik. Az itt élőknek szintén elege van a demokrata székhely, Denver politikájából, ahogy a liberálisok számára fontos ügyekből – a fegyvertartás korlátozása, megújuló energiaforrások használatának megkétszerezése – is. Úgy vélik, hogy ezen ügyekben az állami kormányzat hadjáratot folytat a vidéki Colorado ellen.
Az elégedetlenkedő agrármegyék egészen a függetlenségig elmennének: augusztus végén eldőlt, népszavazást tartanak novemberben arról, hogy az érintett megyék lakói kívánnak-e egy új, Észak-Colorado nevű államban élni.
Ám akármennyire is szeretnék létrehozni Jefferson és Észak-Colorado államot, jelen állás szerint úgy tűnik, hogy a szeparatista mozgalmárok törekvése elérhetetlen. Egy államból való kiszakadáshoz ugyanis a jelenlegi amerikai törvények szerint egyrészt az állami törvényhozás jóváhagyása szükséges – a főleg republikánus megyék kiszakadását a demokrata többségű állami kongresszusok jó eséllyel elutasítanák. De ez még mindig nem elegendő: egy új állam létrehozását a szövetségi kormányzatnál kellene kérvényezni, a kongresszus és a szenátus jóváhagyása is szükséges – de az elnöké nem.
Ráadásul az elmúlt évtizedek példái – Kalifornia, New York, Kansas és Washington államokban – sem kecsegtetnek sikerrel. Eddig egyébként is mindösszesen két államnak sikerült elszakadnia egy másik államtól: 1820-ban Maine-nek Massachusetts-től, a polgárháborúban pedig Nyugat-Virginiának Virginiától.