Ennyit a tévhitekről: a fizetések terén is Magyarország mögött kullog Románia, Horvátország és Szlovákia
„Az euróövezeti értéknek a 70 százalékán állunk” – írta a szakértő.
A verespataki bányaberuházás megakadályozása érdekében egyeztetett Tőkés László és Bánki Erik magyar néppárti képviselő kedden este Janez Potocnik uniós környezetvédelmi biztossal – tudatta szerdai közleményében a magyar néppárti delegáció sajtóirodája.
Bánki és Tőkés a múlt héten Sógor Csaba szintén romániai magyar képviselővel közösen levelet írt Janez Potocniknak, és felszólították, hogy szerezzen érvényt az Európai Parlament 2010-ben elfogadott határozatának, amely a ciánalapú bányászat teljes tilalmára szólít fel az EU országaiban, a tagországokat pedig arra, hogy szüneteltessék az új cián-technológiás bányák megnyitását.
A keddi megbeszélésen a fideszes Bánki Erik az említett EP-határozat betartását kérte számon Potocnikon, és jelezte, hogy a kérdést napirendre vetette az EP környezetvédelmi bizottságában. Tőkés László arra az ellentmondásra mutatott rá, amely az EP abszolút többséggel elfogadott határozata, valamint az Európai Bizottság és az egyes tagországok azzal szembeni ignoranciája között mutatkozik.
A képviselők szerint Potocnik sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy az uniós intézmények között sok más esetben is hasonló ellentmondás tapasztalható. Potocnik rámutatott, hogy ő maga is tehetetlen, „meg van kötve a keze” azokban az ügyekben, amelyek teljes mértékben tagállami hatáskörbe tartoznak, így Románia esetében is csak annyit tehet, hogy következetesen ellenőrzi és számon kéri a vonatkozó európai törvények és rendelkezések betartását.
Az EP-képviselők közleményükben arról is beszámoltak, hogy Potocnik kedden telefonon beszélt Rovana Plumb román környezetvédelmi miniszterrel, akitől tájékoztatást kért a verespataki bányaberuházás sorsának alakulásáról, a környezetvédelemre vonatkozó európai előírások betartásáról, valamint a román kormány álláspontjáról. A miniszter azt mondta a biztosnak, hogy Románia mindenben eleget tesz az uniós jog előírásainak, és a környezet védelmére különleges hangsúlyt fektet. Állítólag azt is közölte, hogy becsléseik szerint Románia lakosságának 75 százaléka támogatja a verespataki bánya megnyitását. Ezt a magyar képviselők „finoman kifejezve is kétségesnek” tartják a Romániában lezajlott tüntetések láttán.
A közlemény szerint Janez Potocnik és a néppárti képviselők egyetértettek abban, hogy társadalmi ellenállás esetén a román kormánynak az engedélyezés kérdésében sokkal körültekintőbben kellene eljárnia. Janez Potocnik hivatala az MTI-nek megerősítette, hogy a biztos találkozott a képviselőkkel, és beszélt telefonon Rovana Plumbbal. Joe Hennon, Potocnik szóvivője tudatta, hogy Bánki, Tőkés és Sógor levelükben elégedetlenségüknek adtak hangot, amiért a bizottság nem tartatja be az EP határozatát, azt kérdezték, hogyan reagál a bizottság arra, hogy a Rosia Montana Gold Corporation engedélyt kaphat a verespataki arany kitermelésére cianidos technológiával, és azt kérték, hogy a bizottság szerezzen érvényt az EP határozatának.
„Potocnik elmagyarázta nekik, hogy 2010 óta kapcsolatban vannak a románokkal az ügy miatt, de mi nem tilthatjuk be a cianidot” – tudatta Hennon, s rámutatott, hogy a biztos ellátja törvényes feladatát, az uniós jogot be fogja tartatni. Potocnik azt is kifejtette, hogy tisztában van azzal, hogy a cianidos kitermelésnek létezik alternatívája, de a többi lehetőség a biztos szerint még nagyobb kockázatokat hordoz. Hennon közölte: a biztos kifejtette Bánkinak és Tőkésnek, hogy a bizottság nem lehet döntőbíró országok között vagy egy tagállamon belül, de elősegítheti a párbeszédet és garantálhatja az uniós szabályok betartását.