Magát népbarátnak mondó rezsicsökkentés

2013. szeptember 09. 08:50

Hol releváns a Kádár-rendszer gazdaságpolitikája, amikor annak – mint később megtudhatta mindenki – gyakorlatilag köze sem volt a valósághoz?

2013. szeptember 09. 08:50
Pintér Bence
Mandiner

Ahogy haladunk az igazi kampány felé, egyre élesebben kirajzolódik, hogy a kormány milyen ügyek mentén vívná meg a csatát, és az is, hogy miért kifizetődő a magyar emberekben élő kádári reflexekre, általánosabban szólva az egyszeri ember azon tulajdonságára építeni, hogyha megkérdik tőle, hogy kell-e ingyen pénz, akkor hevesen fog bólogatni és nagy lendülettel ikszelni arra, aki adja.

Egy: Bajnai/Mesterházy/Gyurcsány rossz. Az MSZP-Együtt-PM-stb. tengely a miniszterelnök-jelölt személyéről való döntés elhalasztásával félig-meddig kivédte ezt a fajta retorikát, a Fidesz nem tud egyszerűen Bajnaira vagy Mesterházyra koncentrálni, bár azt továbbra is mondhatják, hogy egykutya, és hogy mindkettőnek köze van Gyurcsány Ferenchez. Aki pedig ugye maga a sátán. Mindjárt megértjük azt is, hogy miért lehet ez egy releváns üzenet.

Kettő: Magyarország jobban teljesít. Ez a hónapok óta nyomatott szlogen. Nem vagyunk jók, nem vagyunk királyak, de azért jobban teljesítünk. Visszafogott szöveg, de még így sem teljesen egyértelmű a valóságtartalma. Anélkül, hogy mélyen gazdasági témákba belemennénk, érdemes megjegyezni, hogy a növekedési adatok alapján talán igaz is lehet a fenti mondat – végül is ez valamivel jobb, mint jó ideje –, de valójában nem dübörög a gazdaság, jó, ha döcög: a Fidesznek az adott körülmények között, a kétharmados felhatalmazás birtokában sem sikerült látványos eredményeket felmutatnia. A kérdés az, hogy a választó – vegyük azt, aki a szívének kedves pártba vetett bizalmán túl is tud látni és gondolkodni – mennyire érzékeli ezt a jobban teljesítést. Erre talált ki a Fidesz valami egészen döbbenetes jó módszert.

Három, azaz rezsicsökkentés, a népek ópiuma. Egyből a lakosságot célozza, nem kell pöcsölni hosszú távú elképzelésekkel, hanem egy huszárvágással meg lehet oldani rövid távon, egy csoport (ti. a lakossági fogyasztó, más néven választópolgár) segítésével. A rezsicsökkentés propagandának tökéletes: az MSZP is csak túllicitálni tudja, lehet azt állítani, hogy az EU ezért támadja Magyarországot, rá lehet íratni a számlára, hogy önnek most azért hatszáz forinttal kevesebb a rezsi, mert a kormány ilyen kedves volt. Lehet hatalmas eredményként lobogtatni, és közben szép csendben eltávolítani az NGM oldaláról az államadósság-mérő kis cuccot, ami nem a megfelelő irányba mozog. Kellemetlen helyzetbe lehet hozni vele az ellenzéket, mert ha racionális érvekkel próbálja megcáfolni, akkor a nép ellensége, a bankárok barátja, népnyúzó kapitalista lesz; ha nem, akkor meg vagy túllicitálhatja, vagy mondhat valami alternatívát rá, ami senkit sem fog érdekelni. Ez a tökéletes kampányfogás, amíg senki nem gondol arra, hogy ha állam bácsi mondjuk kétezer forinttal kevesebbet venne ki a zsebéből adó formájában, akkor máris nem lenne szükség rá, és nem aláírásgyűjtést sem kellene rendezni. Az efféle rezsicsökkentés valahol a kommunizmus, a kádári nosztalgia kvintesszenciája.

Orbán Viktor például azt találta mondani péntek reggel, hogy „ez a lépés, amire – tegyük szívünkre a kezünket – még a Kádár-rendszerben sem volt példa, tehát most olyasmiről beszélünk, a rezsicsökkentésről, amire még a népbarát, magukat népbarátnak mondó kommunista kormányok sem voltak képesek. Én úgy nőttem föl, mióta az eszemet tudom, hogy minden januárban emelkedtek az árak, és ezek közül a legfájdalmasabb az energia-áremelés volt.”

Miért is történt volna rezsicsökkentés a Kádár-rendszer gazdaságának tökéletesen virtuális valóságában, ahol a rezsi már alapvetően csökkentve volt? Pontosabban: hol releváns a Kádár-rendszer gazdaságpolitikája, amikor annak – mint később megtudhatta mindenki – gyakorlatilag köze sem volt a valósághoz? Népbarát dolognak számít tudatos ön- és közámítással fenntartani egy hamis valóságot, melynek (és még pár dolognak) eredményeként most nyakig ülünk az államadósságban meg a gazdasággal kapcsolatban (is) totálisan elrontott mentális kondícióban? Népbarát-e vajon az a rendszer, mely elhiteti polgáraival, hogy semmit sem kell tennie azért, hogy jobb legyen neki?

Összefoglalva: a kommunizmus rendszerváltás közbeni esküdt ellenségei sorban vonták le a tanulságokat. Az SZDSZ hamar, 1994-ben kapcsolt, és jött rá arra, hogy a magyar nép nem kér az értelmes politikából, hanem erősen kapálózik vissza a kádári rendszer biztonságos anyaölébe, ahol nem kellett törődni semmivel, csak be kellett fogni a pofádat, ha nagy volt a zsemle, ha kicsit. Az SZDSZ be is szállt ebbe a buliba az őszintén poszt-kádári szocik mellé. A Fidesz is ekkoriban kezdte felfogni ezt a tanulságot, 2002 és 2006 tavaszán pedig saját tragédiáin keresztül tanulta meg végleg. A magyar népnek alapból ez a hamis biztonságérzet, ez az ön-elengedés, virtuális valóság kell. Vitatkozni csak Alföldi Róberten, meg egyéb szimbolikus jobb-, illetve baloldali témákon szeret. A rezsicsökkentését, vagy jóléti rendszerváltását nem adná soha, hát még a feltétel nélküli alapjövedelmet. Azt kajálná csak igazán.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 209 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2013. szeptember 09. 17:33
Ez a kádárista logika kell-e ingyen pénz? Holott a helyes kérdés visszavegyük-e az arcátlanul magas sarc egy részét?
gubenc
2013. szeptember 09. 17:04
Természetesen a kormány részéről nem fogják hangosan bemondani, hogy most azért emelünk adót, mert nőttek az állam költségei, és kevesebb a bevétel. Vagy kitalálják, hogy a "szemét multikat tovább adóztatjuk" és növelik mondjuk a telefon adót, amit hogy-hogynem egy idő után áthárítanak ránk, vagy kitalálnak egy újabb bűnbakot, és tőlük fognak plussz adót beszedni (itt a lehetőségek száma végtelen, hiszen pl. a disznózsir kapásból egy durva egészségtelen termék, és ezért miért ne vessünk rá ki disznózsír adót). Vagy az ásványvizes palack környezetszennyező, vessünk rá ki kétszeres termékdíjat. Akinek nincs pénze, az meg ne urizáljon és ne vegyen ásványvizet.
gubenc
2013. szeptember 09. 16:53
Megpróbálom röviden és tényszerűen összefoglalni a rezsicsökkentés pozitív és negatív hatásait. Ez egyben magyarázat arra is, hogy miért értek egyet a cikkíróval. Először is a lakossági áram és gázár, ahogy eddig a többiek már leírták mindíg is államilag szabályozott ár volt. Egyébként bármenyire is drágának éreztük a rezsit, már a rezsicsökkentés hadművelet előtt is ezen a terméken a szolgáltatók veszteségesek voltak. A veszteségeket már területen, a nem lakossági fogyasztókon pótolták és értek el nyereséget, ahol nincs lehetőség állami szabályozásra, legakábbis az EU jog szerint. Nem lakossági fogyasztók az állami intézmények (kórház, iskola, ovoda, önkormányzat), a vállalkozások (hazai cégek és multik), valamint a helyi távhó szolgáltatók. Az előbbi listából látható, hogy a rezsicsökkentésen elbukott pénzt van lehetőség mástól beszedni, ha ezt a piac engedi. Más kérdés, hogy az áremelés valószínűleg nem érvényesíthető azonnal a meglévő szerződések miatt, lehet hogy több évbe is beletelik. A listából az is látható, hogy a következő években a költségvetés kiadásai is nőni fognak az intézkedés miatt. A pék meg a fodrász is érvényesíti mad a magasabb energia árakat a saját áraiban lassan-lassan, ezért a rezsicsökkentés árait mindannyian fizetni fogjuk előbb utóbb. A szolgáltatók másik lehetősge a veszteség kigazdálkodására a karbantartási munkák felfüggesztése vagy lassítása. Ez a költségvetés bevételeit érinti rosszul, mert több ezer embernek nem lesz munkája, és ők nem fognak járadékokat és adót fizetni. Mivel az állam közismerten csak azt a pénzt tudja kiosztani, amit beszedett, a költségvetés oldalán csökkenő bevételek és növekvő kiadásokat miatti egyensúly romlást csak új adók bevezetésével vagy a régiek növelésével lehet helyrehozni. Amit pedig valószínűleg már nindenki tudja, hogy ki fog megfizetni. Papíron a gonosz bankok és telefon szolgáltatók, valóságosan pedig a lakosság és a vállalkozások. Ezért a rezsicsökkentés egy olyan húzás, mint amikor valakinek elfogy a fizetése, és hó vége előtt a szomszédtól kér kölcsön. Egy darabig használ, de a következő fieztésből már a kölcsönt is vissza kell adni a szomszédnak.
mustarharmas
2013. szeptember 09. 14:48
Ja, azért meg duplabünti, hogy ennek a Bencének a szadisták azért buktak, mert ún. "értelmes" politikát akartak csinálni. Ezért a kijelentésért durva hülyézés jár! Az szdsz-nek annyi köze volt az értelmes politikához, mint Torgyánnak a meggytermesztéshez. Mindketten hallottak és sokat beszéltek róla. "Szürkeállomány", tudjukmerjük, "értelmiség pártja"....piha. Aki ezt beveszi (22 év szdsz politizálás tapasztalatával a háta megett), hát az csakugyan bolond.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!