Nem értik Basescu magyarozását a román lapok

2013. augusztus 13. 12:24

A keddi román lapok tág teret szentelnek Traian Basescu államfő azon hétfői kijelentésének, miszerint Románia vezető szerepet fog vállalni Budapest „rendreutasításában”, mert Magyarország az „instabilitás tűzfészkévé” vált a kisebbségi kérdésben.

2013. augusztus 13. 12:24

Basescu egy – a külhoni románságnak szervezett – székelyföldi fórumon úgy vélekedett a „magyar politikai elit” részvételével lezajlott székelyföldi rendezvényekről, hogy ezek túllépték az illendőség határát, és ez többé nem ismétlődhet meg.

A bukaresti sajtó szerint a román államfő állásfoglalása a Tusványosként ismert Bálványosi Nyári Szabadegyetemnek szól, időzítését azonban Vona Gábor szombati székelyföldi beszédével hozták összefüggésbe. A Jobbik elnöke a romániai magyarok helyzetéről úgy vélekedett: a magyar érdeket akár konfliktus vállalásával is képviselni kell. A liberális Adevarul Sok hűhó semmiért című írásának szerzője kétségét fejezte ki, hogy Basescunak sikerülne felélesztenie a kisantantot Budapest megleckéztetésre. A cikkíró szerint Európában nem szokás valaki ellen összefogni, és egy ilyen ötlet legjobb barátait is elfordítaná Basescutól. „Nehéz lenne megmagyarázni az európai partnereknek, miért kellene egy államot elszigetelni egy szélsőséges, ellenzéki párt nyilatkozatáért, amelytől Budapest elhatárolódott” – írta az Adevarul.

A jobboldali Romania Libera Mi lesz a magyar-román viszonnyal című cikke szerint a „magyar kártyát” – a magyar és román politikusok egyaránt - mindig választási érdekeik függvényében játsszák ki. A magyar politikusok egyre keményebb nyilatkozatai a jövő évi országgyűlési választások közeledtével magyarázható – véli a szerző. A román nacionalista retorika szerinte annak a függvénye, hogy szükség van-e a Romániai Magyar Demokrata Szövetségre (RMDSZ) a kormányzásban, vagy a magyarok szavazataira, például az államfő leváltásáról rendezett népszavazáson.

A kormánnyal és ellenzékkel szemben egyaránt kritikus Gandul főszerkesztője az Autonómia-párti magyarok és románok című írásában úgy vélekedik, hogy az autonómiáért kiáltó magyarok valójában nem akarják többé Bukarest hatalmát maguk felett. Ám ugyancsak Bukarest ellen lázadnak, és „a maguk egyéni autonómiáját kiáltják ki” azok a románok is, akik más országokban keresik a boldogulást – teszi hozzá a szerző.

A cikkíró szerint egy államfő nem biztathatja a polgárokat arra, hogy kifütyüljék egy szomszédos ország miniszterelnökét. Szerinte nem a vagdalkozás a megfelelő válasz Vona Gábor, Tőkés László és Orbán Viktor megnyilatkozásaira, hanem Románia gazdasági, társadalmi és infrastrukturális „civilizálása”. De ez sokkal nehezebb, mint vezető szerepre vállalkozni Budapest rendreutasításában – teszi hozzá a Gandul főszerkesztője.

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zolka50.50
2013. augusztus 13. 19:34
Hol vannak a tegnap itt Őrjöngő libsibolsik?
Öreg
2013. augusztus 13. 14:20
Ha igy megy, Románia tiltakozni fog a többi európai autonómia ellen? És mi lesz Koszovóval? Úgy tárgyal velük az Unuió, hogy van két ország, ami szerint Koszovó nincs is?
Maddox
2013. augusztus 13. 14:11
Államfőválasztáskor még számított a magyarok támogatására. Legközelebb megint fog, és lazán úgy tesz majd, mintha mi sem történt volna.
Sinistra
2013. augusztus 13. 13:56
Ez egy belpolitikai kérdés Romániában. Basescu-t minősítik, nem azt, amit mond. Ha valóban értetlenkednek szavain, akkor Basescu elszámította magát e népszerűség-növelő akciójában. "Normális" esetben a nép kijelentései mellé kellett volna álljon. A sajtó viszont nem támogatta (attól tartok, politikai okokból, nem bölcsességből), hátha jobban fogy a levegő körülötte...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!