Ismét elfogadták a takarékszövetkezeti törvényt

2013. július 05. 11:55

Módosításokkal ismét elfogadta a parlament kormánypárti többsége pénteken a takarékszövetkezetek integrációjáról szóló törvényt, amelyet Áder János köztársasági elnök megfontolásra visszaküldött az Országgyűlésnek.

2013. július 05. 11:55

A múlt csütörtökön elfogadott törvény célja egy kötelező tagságon alapuló takarékszövetkezeti integráció létrehozása. Az állam fontos tulajdonosi pozíciót szerez a szektorban, amit annak átalakítására, professzionalizálására és átszervezésére használ, majd értékesít. A létrejövő takarékszövetkezeti integráció két központi szerve a központi banki funkciókat jelenleg is ellátó Takarékbank és az újonnan létrejövő integrációs szervezet lesz.

Az államfő szerdán nyilvánította ki, hogy a törvény több pontjával nem ért egyet. Arra kérte az Országgyűlést, ismét fontolja meg, a jogszabályban maradéktalanul érvényesülnek-e a hitelintézetek tevékenységének megkezdéséről szóló európai uniós irányelv előírásai. Emellett vizsgálni kell azt is, hogy a jogszabály rendelkezései megfelelnek-e a tulajdonjogra vonatkozó alkotmányos követelményeknek – hangsúlyozta. A köztársasági elnök emellett a részvényesi jogok maradéktalan érvényesülése érdekében a szervezetek feladat- és hatáskörére vonatkozó szabályozás megfontolását kérte a képviselőktől. A törvény alkalmazhatóságát szolgálná a jogorvoslati lehetőségek felülvizsgálata – állapította meg az államfő, aki azt is megjegyezte: pontosítás szükséges, hogy a törvény a jogrendszer egészébe illeszkedjen.

A törvényjavaslathoz az előterjesztő Németh Lászlóné fejlesztési miniszter nyújtott be zárószavazás előtti módosító indítványt. Ez átmeneti jelleggel, 2016. január 1-jéig azokat a hitelezési mutatókat minősíti rossznak, amelyeknél a késedelmes hitelek aránya legfeljebb 12 százalék. Az eredeti javaslat 10 százalékot határozott meg. A miniszter indoklása szerint azonban több takarékszövetkezet jelezte, hogy rosszhitel-mutatójuk meghaladja a törvényben meghatározott értéket.

Változás az is, hogy a Takarékbank Zrt. szövetkezeti hitelintézet részvényesei nem a törvény hatálybalépésétől, hanem november 1-jétől kötelesek bankszámlájukat kizárólag a Takarékbanknál vezetni, és le nem kötött pénzeszközeiket a Takarékbank által forgalmazott eszközökben tartani. A módosítás emellett jogtechnikai pontosításokat tartalmaz, és kiküszöböli azt a hibát, hogy az elfogadott előterjesztés tévesen Budapesti Törvényszékként említette a Fővárosi Törvényszéket (amelyhez jogorvoslattal lehet fordulni a pénzügyi szolgáltatásokért felelős kormánybiztos döntésével szemben).

Rögzítették azt is, hogy az integrációs szervezet és a Takarékbank Zrt. hatáskörei nem érintik a pénzügyi felügyelet hatásköreinek gyakorlását. A törvényjavaslat újbóli elfogadásáról az azt elutasító MSZP kérésére név szerint szavaztak a képviselők.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2013. július 05. 14:17
Nocsak! Kibújik a szög a zsákból, avagy mégis kilátszik a lúdláb.. „A kormányzati tervek mellett korábban is voltak alternatív ötletek a takarékszövetkezetek hasznosítására - írja a lap. A Gránit Bank nevével fémjelzett koncepció az állam helyett áttételesen a takarékok betétesei pénzéből stafírozta volna ki a szektort még 2011-ben. A diagnózis és a tervezett összeg azonos volt a múlt héten bejelentett állami programmal, a megvalósítási módszer azonban eltért volna. A tervben az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnökének, Demján Sándornak a személye kötötte volna össze a takarékszövetkezeti szektort a kis bankokkal. Egy 2011 októberében készült "Javaslat a szövetkezeti és a hitelszövetkezeti szektor, valamint a kisbankok feltőkésítésére" címet viselő előterjesztett koncepció a szektort és a Gránit Bankot is helyzetbe hozta volna az MFB aktív közreműködésével.” – olvasható a portfolio.hu-n a Napi Gazdaságra való hivatkozással. http://www.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/a_betetesek_penzebol_tokesitette_volna_fel_a_takarekokat_demjan.3.186268.html
közgép portása
2013. július 05. 13:15
Ez nagy meglepetés.DDDDDDDDDD
dohányt árulsz? DROGOT ÁRULSZ!
2013. július 05. 12:24
Demján a szövetkezeti betétesek pénzéből tőkésítette volna fel a takarékszövetkezeti szektort - írja a mai Napi Gazdaság a birtokába került információk alapján. A kormányzati tervek mellett korábban is voltak alternatív ötletek a takarékszövetkezetek hasznosítására - írja a lap. A Gránit Bank nevével fémjelzett koncepció az állam helyett áttételesen a takarékok betétesei pénzéből stafírozta volna ki a szektort még 2011-ben. A diagnózis és a tervezett összeg azonos volt a múlt héten bejelentett állami programmal, a megvalósítási módszer azonban eltért volna. A tervben az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnökének, Demján Sándornak a személye kötötte volna össze a takarékszövetkezeti szektort a kis bankokkal. Egy 2011 októberében készült "Javaslat a szövetkezeti és a hitelszövetkezeti szektor, valamint a kisbankok feltőkésítésére" címet viselő előterjesztett koncepció a szektort és a Gránit Bankot is helyzetbe hozta volna az MFB aktív közreműködésével. A módszer egyszerűnek tűnt, de olyan, mint ha saját hajunknál fogva húznánk ki magunkat a mocsárból: a Gránit Bank szervezésében az MFB által kibocsátott kötvényeket a takarékszövetkezetek lejegyzik, az MFB a befolyó pénzt hitel formájában odaadja a három intézményvédelmi alapnak (OTIVA, TAKIVA, HBA), amelyek - az OTSZ jóváhagyásával - alárendelt kölcsöntőkét nyújtottak volna a kötvényt lejegyző takarékszövetkezeteknek, tehát a takarékszövetkezeti betéteket, akár a látra szólókat is, forgatta volna át szavatoló tőkébe beszámítható, hosszú lejáratú instrumentumba. Ha a javaslat keresztülmegy, megnyílt volna a lehetőség, hogy a takarékszövetkezeti szektor a tulajdonosok anyagi hozzájárulása nélkül áttételesen a takarékok betétesei pénzéből teremtsen tőkét, s a surranó pályán a két kis bank is tőkéhez jutott volna. A koncepció által megjelölt összesített tőkeigény 100 milliárd forintra rúgott, ami kísértetiesen hasonlít a szektor számára az Országgyűlés által múlt héten megszavazott összegre. A fő különbség a jelenlegi és a gránitbankos javaslat között az, hogy a korábbiban a szerepvállalásáért cserébe az állam nem kapott volna kontrolljogokat. A takarékszövetkezetek köré szerveződő érdekcsoportok, az OTSZ viszont egyértelműen nyertek volna egy átmenetileg - az alárendelt kölcsöntőkék visszafizetéséig - tőkeerős szektort, minden féle addicionális anyagi hozzájárulás nélkül. http://www.portfolio.hu/tool/print.php?i=186268
popzene
2013. július 05. 12:19
Magyarországon senkinek a vállalkozása nincs biztonságban. És csodálkoznak, hogy még mindig 2007-es szinten van a gazdaság teljesítménye. Pedig milyen szép kövér 3, 5 meg 7%-os növekedésekről hadovált Matolcsy még 1-2 éve is!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!