Tízből három magyar ért egyet a melegházassággal

2013. június 18. 15:14

Az Ipsos felmérése szerint a melegek élettársi kapcsolatának törvényes elismerését a magyarok 51 százaléka támogatja, míg a melegházassággal minden harmadik magyar ért egyet. A megkérdezettek 40 százaléka ért egyet azzal, hogy a melegek is fogadhassanak örökbe, és vállalhassanak gyereket.

2013. június 18. 15:14

A magyarok fele helyesli az azonos neműek élettársi kapcsolatának törvényes elismerését, de azzal, hogy házasságot kössenek, csak a megkérdezettek 30 százaléka ért egyet - derül ki abból a nemzetközi közvélemény-kutatásból, amelyet az Ipsos végzett májusban 16 országban, 12 500 ember, köztük 1000 magyar megkérdezésével. Ez azt jelenti, hogy a magyarok ebben a kérdésben az összes megkérdezettnél kevésbé elfogadók, hiszen a homoszexuálisok élettársi kapcsolatát a nemzetközi felmérésben részt vevők 73 százaléka, házasságukat 52 százalékuk támogatta. A magyar lakosság 40 százaléka egyetért azzal, hogy a melegek, leszbikusok örökbe fogadhassanak, illetve vállalhassanak gyermeket. Ez az érték is elmarad az átlagtól, mivel a 16 ország összesített eredménye szerint a megkérdezettek 59 százaléka helyesli, hogy a gyermekvállalásnál a heteroszexuálisokkal azonos lehetőségei legyenek az azonos nemű pároknak. 

A válaszadók között a svédek, a norvégok és a spanyolok voltak a legtoleránsabbak, míg a legkevésbé a lengyelek, a dél-koreaiak, a magyarok és a japánok. A magyar lakosság 51 százaléka egyetért azzal, hogy hivatalosan elismerjék az azonos neműek élettársi kapcsolatát, 26 százaléka ellenzi ezt a jogi lépést, míg 23 százaléknyian nem tudnak állást foglalni ebben a kérdésben. A legnagyobb, csaknem teljes körű támogatás a svédeknél (91 százalék), míg a legalacsonyabb Magyarországon és Japánban (51-51 százalék) volt tapasztalható. A melegek, leszbikusok házasságkötését a magyarok relatív többsége, 47 százaléka nem támogatja, míg 30 százalékuk törvényes lehetőséget biztosítana az azonos neműek házasságkötésére. A hazai megkérdezettek 23 százaléka volt bizonytalan a kérdésben. Leginkább azokban az országokban helyeslik a saját neműekkel kötött frigyet, ahol arra törvényes lehetőség van: Svédországban, Norvégiában és Spanyolországban A legerősebb ellenzés ezzel kapcsolatban Dél-Koreában (26 százalék) volt érzékelhető. 

A törvényerejű házasságkötés jogának és lehetőségének támogatása jellemzőbb a nőkre (38 százalék), mint a férfiakra (23 százalék). Az iskolai végzettség emelkedésével egyre toleránsabbak a társadalmak; a magyarok körében a házasságkötést az alapfokú végzettségűek 23, az érettségizettek 31, a diplomások 40 százaléka fogadja el. Az élettársi közösség elfogadásában is vannak ilyen összefüggések, a magyar férfiak 43, a nők 58 százaléka támogatja, az egyes iskolázottsági csoportokban pedig a helyeslők aránya 38, 55 és 60 százalék. A nemzetközi felmérésből az is kiderül, hogy a nem vallásos emberek körében másfélszer annyian értenek egyet az azonos neműek házasságával, mint a vallásosak között. Az is érdekes összefüggés, hogy a leszbikusokat, melegeket, biszexuálisokat vagy transzneműeket közvetlenül ismerő emberek körében is másfélszer annyian helyeslik az azonos neműek házasságkötését, mint akik nem tudnak ilyen barátról, kollégáról, rokonról vagy ismerősről.

Összesen 266 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2013. június 19. 09:29
Ez a közvéleménykutatás nem hinném, h. a valósághoz közelítő eredménnyel büszkélkedhet. Nem mindegy, milyen kört kérdezgetnek. A házasság egy ősrégi, elfogadott formája a férfi+nő lehetőleg életre szóló együttélésének. A szabályrendszer sokat változott,főleg az emberi jogok terjedésével, de országonként más-más mértékben, természetes lett a szabad választás és az együttélésen belül a jogok kiterjesztése az eredetileg kiszolgáltatottabb helyzetű nőkre. Maga az intézmény mintha az emberi fajjal lenne egykorú, az, hogy kialakult, nyilván annak is köszönhető, h. a társadalom alapvető érdeke a gyermekekben gyarapodás és testi-lelki egészségben felnevelésük, ami egyedül egy sokkal szegényebb világban még nehezebb lehetett. A gyermekáldás nagyjából kikerülhetetlen volt. Ma egészen más világban élünk. Mindenkinek egyenlő jogai vannak, a gyermekáldást valaki vagy vállalja, vagy nem, tetszése szerint, nincsenek általánosan elfogadott normák sem. Általánossá vált a rossz választások korrigálása céljából a válás. Ezzel együtt az egyneműek hivatalos, államilag elismert "háasságkötése" mintha annyira ellentmondana számomra mindennek, ami a férfi-nő ősidőktől való életközösségének alapja, hogy úgy gondolom, nem elfogadható, ellentétben a homoszexualitással, ami magánügy. Az elismert élettársi kapcsolat pedig, ha az élet sokféle szempontja miatt fontos (intézkedési, öröklési kérdések) az állami elismertség, teljesen megfelel ezeknek a céloknak. Két különböző kapcsolatból, a férfi-nőnél a pároknak elvileg lehet saját, közös gyermeke, ne próbáljunk egyfélét farigcsálni, még akkor sem, ha ez sok, Magyarországnál a közjó előmozdításában eredményesebb országban már meg is történt.
Senye Péter
2013. június 19. 08:22
A kérdés megfogalmazásától függ a válasz is. Ha tőlem azt kérdeznék, hogy a Dunába lőjék őket, vagy engedjék meg nekik a házasságot, azt utóbbit ajánlanám.
landrus
2013. június 19. 08:19
"kinek a papné, kinek a lánya!" Hát én elvinném a papnét is a lányát is! DE A PAPOT!!!! Vigye el az ördög!
pirospirula
2013. június 19. 07:49
A melegházasság elismerése nem haladás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!