Több pénzt a politikának!
Az igazán nagy változást nem is ez jelenti, hanem a költségvetés hozzájárulása a választásokon induló jelöltek és szervezetek költségeihez. Míg 2010-ben a nagy pártok is csak 18 millió forintos kampánytámogatást kaptak az államtól, addig jövőre az egyes egyéni jelöltek fejenként kaphatnak 1-1 milliót (amit azonban vissza kell fizetniük, ha nem szerzik meg a szavazatok legalább 2 százalékát), a listát állító pártok pedig még ennél is sokkal többet. Ha a jelenlegi formájában fogadja el az Országgyűlés a finanszírozási konstrukciót, akkor jelentősen csökken a parlamenti pártok korábbi választásokon tapasztalt helyzeti előnye, és a parlamenten kívüli szervezetek is érdemi esélyekkel állhatnak rajthoz. Az állam várhatóan nem kevesebbet, hanem többet fordít jövőre politikai szervezetek támogatására (hogy a Magyar Nemzetnek ebből hogyan jött ki 2-2,5 milliárdos spórolás, azt nem egészen értem), ami kifejezetten örömteli fejlemény a korábbi álszent, politika-ellenes elképzelésekhez képest.
Az új szabályokkal a következőképpen alakul az egyes pártok 2014-es állami kampánytámogatása, ha minden egyéni körzetben saját jelöltet indítanak és teljes országos listát állítanak (a táblázat csak a pártok éves állami forrását tartalmazza, nem számol a pártalapítványoknak és a frakcióknak járó, szintén jelentős támogatásokkal):
szervezet jelenlegi éves támogatás (millió Ft) 2014 (millió Ft)
DK 0 703
E2014-PM 0 703
Fidesz-KDNP 1.288 703
Jobbik 448 703
LMP 249 703
MSZP 521 703
Mint látható, a jelenlegi állapotokhoz képest egyedül a Fidesz-KDNP jár anyagilag rosszul az új szabályozással, ami az eddigiek alapján legalábbis szokatlan önmegtartóztatás a kormánypártok részéről. Némiképp változtat a képen, ha az MSZP és az Együtt 2014-PM (és esetleg a DK) közös indulását feltételezzük, de ebben az esetben is nagyobb támogatásra számíthatnak a költségvetéstől, mint amennyit jelenleg kapnak (703 vs.521 millió), ráadásul ez már a kampány elejétől rendelkezésükre állhat majd.