Már régen nem az a kérdés, hogy mit gondolunk Orbánról: kártékony bűnözőknek tartjuk őket
Hogyan lehet tőlük megszabadulni?
Bocsánatkérésre szólították fel az Európai Parlament elnökét a szervezet fideszes képviselői pénteken, amiért Martin Schulz egy belga lapnak azt mondta, hogy Magyarország „össze akarja írni a zsidókat”.
A képviselőcsoport a leghatározottabban visszautasítja „az egész magyar nemzetet és minden magyar polgárt becsületében súlyosan sértő kijelentést” – olvasható a frakció nyilatkozatában. A magyar néppárti EP-képviselők példátlannak és elfogadhatatlannak tartják, hogy az Európai Parlament elnöke „egy egész országot és annak minden polgárát antiszemitizmussal vádolja”. A képviselők ezért nyilvános bocsánatkérésre és helyreigazításra szólították fel Martin Schulzot.
A nyilatkozat a brüsszeli Metro újság csütörtöki számában jelent meg. A lap az EU jövőjével kapcsolatos vélekedésekről közölt összeállítást, megszólaltatva különböző pártállású politikusokat. A német szociáldemokrata EP-elnök annak a véleményének adott hangot, hogy az unió létrehozásával Európában lehetővé vált „a XX. század démonainak eltemetése”. Szerinte a rasszizmust, az antiszemitizmust már sikerült ellenőrzés alá vonni, de még nem sikerült megszüntetni, sőt a válság nyomán valós a veszélye annak, hogy újraélednek. Erre példaként említette Schulz a lap szerint, hogy Magyarország „össze akarja írni a zsidókat”.
Az EP-elnök ezután más, nem magyar példát hozott fel tétele alátámasztására: említést tett egy volt olasz miniszter bevándorlókkal szembeni gyűlölködő kijelentéséről, valamint arról, hogy egy 20 százalékos népszerűségű francia párt vezetője szerint a gázkamrák csupán a történelem részletkérdései közé tartoznak.
A fideszes EP-képviselők szerint Schulz kijelentése „jól illeszkedik abba az európai baloldali lejárató kampányba, amely során baloldali politikusok Magyarországról alaptalan, hazug, torz és sértő kijelentéseket tesznek”. Az EP-elnök ezen kijelentése azonban „túlmegy minden eddigi határon” – olvasható a közleményben. A képviselőcsoport azt írta: a magyar kormány nem tűri az antiszemitizmus semmilyen formáját, és a leghatározottabban fellép minden ilyen megnyilvánulással szemben.