Nagyon bejöhet Orbán Viktor legújabb terve – új időszámítás veheti kezdetét
A nehéz esztendők után idén új erőre kaphat a magyar gazdaság, és az életszínvonal ismét dinamikusan emelkedhet.
Az MSZP szerint a nemzetgazdasági miniszter Brüsszelnek küldött éves konvergencia-jelentése „tényszerű vallomás” arról, hogy a magyar kormány rosszabbul teljesít, mint várta és hirdeti, ugyanis a költségvetési egyensúlyt csak adókivetésekkel és a magánvagyon államosításával tudta megtartani, a rossz gazdasági mutatók pedig 2015-ig tartanak.
Józsa István országgyűlési képviselő, az MSZP frakcióvezető-helyettese szombati budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: Varga Mihály miniszter áprilisi, éves jelentéséből kiderül: Magyarország sokkal rosszabb helyzetben van mint kormányváltáskor, mert a gazdasági teljesítmény és a belső fogyasztás évről-évre csökken, nő a munkanélküliség, a kisebb, takarékos állam megvalósítása is ígéret maradt. A nemzetgazdasági miniszter jelentése szerint a romló prognózis a 2013-as évtől a 2015 közötti időszakban is megmarad, gazdasági növekedés nem várható – tette hozzá.
Az ellenzéki politikus példaként említette, hogy a GDP 2011-ben 21 ezer 825 milliárd forint volt, ez egy évvel később 24 milliárddal csökkent, a költségvetési hiányt pedig csak a megnövekedett adóbevételekből tudta szinten tartani. A belső fogyasztás 2012-re a 2011-es áprilisi adatokhoz képest 224 milliárd forinttal csökkent, míg a beruházások értéke ugyanezen időszakot tekintve 4,7 százalékkal csökkent, de 2008-hoz viszonyítva a romlás 13,8 százalékos – hívta fel a figyelmet Józsa István.
Elfogadhatatlannak nevezte, hogy a „takarékos állam” szlogen alatt a Miniszterelnökségen annyi helyettes államtitkár dolgozik, „mint égen a csillag”, és luxusberuházásokra, így stadionépítésre, vagy 9 milliárdos beruházással új bútorok vásárlására költik az adófizetők pénzét. A szocialista politikus azt mondta: az emberek elszegényedése és a gazdaság romlása a Fidesz-kormány alkalmatlanságának eredménye, ezért növekedésre, a keresetek növelésére van szükség. Józsa István megjegyezte: támogatják a rezsicsökkentést, de véleményük szerint az alapvető élelmiszerek áfájának 5 százalékra csökkentésére van nagyobb szükség, mert – mint fogalmazott – mindennél fontosabb, hogy az emberek enni tudjanak.