Barroso megint levelet írt Orbánnak

2013. április 12. 17:29

Újabb Orbán Viktornak szóló levélben fogalmazta meg aggályait a negyedik alaptörvény-módosítással kapcsolatban José Manuel Barroso. Az Európai Bizottság szerint kérdéses, hogy az összeegyeztethető-e az uniós joggal és a jogállamiság elvével.

2013. április 12. 17:29

Újabb levelet írt José Manuel Barroso Orbán Viktor miniszterelnöknek, amelyben megerősíti az alaptörvény negyedik módosításával kapcsolatos komoly aggályait – közölte pénteken az Európai Bizottság sajtószolgálata.

A bizottság közleménye szerint a brüsszeli testület elnöke tudomásul veszi: Orbán Viktor korábban biztosította őt arról, hogy Magyarország és a magyar kormány teljes mértékben elkötelezett az európai jog és értékek mellett. Ugyanakkor megerősíti, az előzetes jogi elemzés alapján a bizottságnak „komoly aggályai” vannak azzal kapcsolatban, hogy az alaptörvény negyedik módosítása összeegyeztethető-e az uniós joggal és a jogállamiság elvével.

Barroso levelében jelzi a miniszterelnöknek, hogy ha a bizottság szakértői végeznek az alaptörvény módosításának jogi elemzésével, akkor a brüsszeli testület kénytelen lesz a kifogásolt ügyekben kötelezettségszegési eljárásokat indítani. „Erőteljesen arra kérem Önt és kormányát, hogy foglalkozzon ezekkel az aggodalmakkal, és egyértelmű és határozott módon oszlassa el őket. Kétségtelen, hogy ez szolgálja a legjobban Magyarország és Európa egészének érdekeit” – idézi a közlemény Barrosót.

Levelében a bizottság elnöke tudatja, hogy a bizottság a módosított alaptörvény három rendelkezését tartja aggályosnak. Egyrészt azt amely a magyar államnak az Európai Bíróság ítéletéből fakadó fizetési kötelezettségére vonatkozik. A másik aggályos pontként Barroso a módosított alaptörvénynek azt a passzusát nevezi meg, amely az Országos Bírósági Hivatal elnökének ügyáthelyezési jogkörét szabályozza. Harmadik aggályos rendelkezésként pedig – további részletesebb elemzés függvényében – a politikai hirdetések közzétételének korlátozását említi Barroso.

Levelében a bizottság elnöke arra is utal, hogy az uniótól teljesen független Európa Tanács Velencei Bizottsága június közepén foglal majd állást az alaptörvény negyedik módosításáról. Egyben azt is aláhúzza, hogy a brüsszeli testület szorosan együttműködik ebben a kérdésben a Velencei Bizottsággal. Brüsszel ezzel kapcsolatban számít arra, hogy a magyar hatóságok figyelembe veszik majd a Velencei Bizottság állásfoglalását, és az Európai Unió és az Európa Tanács elveivel, szabályaival és értékeivel „teljes összhangban” foglalkoznak vele.

A közlemény tanúsága szerint Barroso levelében arra kéri a magyar hatóságokat, hogy kezdjenek politikai párbeszédet az Európai Parlamenttel, amely júniusban politikai határozatot fog elfogadni az alapjogok magyarországi helyzetéről.

Összesen 176 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2013. április 13. 09:05
Ez egy átmeneti kor. Nem abban az EU-ban vagyunk benne, amibe oly sokáig szerettünk volna belépni.Valószínüleg akkor járunk jól, ha húzzuk az időt az EU tárgyalásokkal kapcsolatban, s megpróbálunk a közvélemény tájékoztatásában dolgosabbak, eredményesebbek lenni. Nincs sok értelme még vitatkozni sem, ha az ítéletek már megszülettek, még mindenféle vizsgálat előtt. A Nyugat alapvető érdeke, h. a magyar MSZP-SZDSZ vircsaft folytatódhasson, mert akkor teljesen zavartalan a kifosztás. A DEVIZAKÖLCSÖNÖKKEL MINDEN KÖRNYÉKBELI BANKRENDSZER MEGPRÓBÁLKOZOTT, MAGYARORSZÁG KIVÉTELÉVEL MINDENHOL ÁLLAMILAG BETILTOTTÁK, MERT A KIFOSZTÁS SZÉDÍTŐ TÁVLATAIT AZOK A KORMÁNYOK FELISMERTÉK, S NEM VÁLLALTÁK BE! Mindazok, akik 2002 és 2010 között döntési helyzetben voltak közvetve okozói ennek a csődnek és soha ne jöjjenek vissza! Ehhez képest elég sokan elhiszik, h. Bajnai és a körülötte gyülekező volt kormány erők és Mesterházi és harcostársai, a volt és jelenlegi MSZP élcsapat jobb lesz, mint Orbán. Ha elgondolkozom, mi jó az EU-ban, csak arra jutok, h. szinte kizárólag az, h. a tehetséges, jól felkészült szakember ma szerencsésebb helyeken is szerencsét próbálhat. Nem kell felvállalnia az egymilliós roma tudat-átalakítási, civilizációs programm irdatlan anayagi terhét, a permanens hazai hideg polgárháborút, az óriási államadósság gondját (milyen kormányok alatt mennyi is "keletkezett" ebből, mindez devizában, aminek az árfolyamát naponta rángathatják "baráti" körök?). 2014 tavaszáig itt nyugalom nem lesz. Ne tessék aggódni, a választások teljesen szabályosak lesznek, amennyiben ez a Fideszen múlik, s megjósolhatatlanok az eredmények. A ker. TV-k azért fájnak, mert a Gyurcsány kormány a biztonság kedvéért még a koncesszió lejárta előtt meg bírta hosszabbítani, bagóért, a szerződéseiket, így az alkotmány tartalmazta választási hirdetés tiltással a viszontszolgálat veszélybe került.
Monkey4you
2013. április 12. 21:46
Buzi-e vagy barossköcsög?
pierre bayle
2013. április 12. 19:18
http://www.maszol.ro/index.php/kulfold/11177-reding-es-daul-kivacsorazta-a-fideszt-az-epp-bol#. Ezt olvastam, nem tom, h igaz-e.
Necoure Yamakee
2013. április 12. 19:14
Ki nem szarja le az Eu mndienféle gittegyletét. A magyar alkotmány a mi ügyünk és kész.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!