Az elnök tájékoztatása szerint a hét elején tartott beiratkozás eddigi adatai azt mutatják: 87 882 gyermeket írattak be általános iskolába. Két tankerület adatai még hiányoznak, az egyik, a főváros XIII. kerülete, érintett lehet a túljelentkezésben. Összehasonlításképpen: tavaly 84 101-en iratkoztak be állami alapfokú oktatási intézménybe – jegyezte meg Marekné Pintér Aranka a sajtótájékoztatón.
A következő tanévben 3653 osztály indul az országban, a hatályos jogszabályok szerinti 27 tanulóval számolva. Eddig 1882 olyan gyereket jeleztek a tankerületek vezetői, akinek a körzeten belüli elhelyezéséről gondoskodnia kell a Kliknek az önkormányzatokkal együttműködve. A túljelentkezés döntően Budapest XI., XII., XIV. és XVIII. kerületét, valamint Dunakeszi és Budakeszi városát, illetve egy-egy iskolával Székesfehérvárt, Kecskemétet, Pécset és Baját érinti. Van olyan szülő, aki öt-hat helyre is beíratta gyermekét, ezt most tekintik át, ezután – a központ elnökének reményei szerint – az 1882-es szám tovább csökkenhet. Részletes adatokat későbbre ígért Marekné Pintér Aranka.
Arról, hogy visszaállítanák a 32 tanulós osztálylétszámot, miként korábban felvetődött, azt mondta: információi szerint a parlament előtt van az a törvénymódosítás, amely ezt a kérdést kezelheti. Ugyanakkor a fenntartó – oktatásszervezési okok miatt – eddig is eltérhetett 20 százalékkal az átlaglétszámtól. Ez a passzus kerülne be a köznevelési törvénybe ismét – jegyezte meg. Az elnök hangsúlyozta: alapvetően új osztályok indításával kell a problémát megoldani. Azt, hogy hány új osztály indul, a „gyorsadatok” alapján határozzák majd meg. Arra mindenhol törekednek, hogy egy-két új osztály elindulhasson. Ehhez nem mindenhol kell új tanár – jelezte, hozzátéve: erről május közepén tud tájékoztatást adni.
Marekné Pintér Aranka március 28-án az MTI-nek azt mondta: elsősorban a fővárosból és az agglomerációból érkezett jelzés, hogy problémát okoz az általános iskolákban a túljelentkezés, nincs elegendő hely. Ennek oka, hogy sok szülő szívesen tartotta vissza gyermekét hétéves koráig az óvodában, de új törvényi szabályozás írja elő a hatéves kortól való iskolába lépés kötelezettségét. Ezért tapasztalható az elsősök számában növekedés – mutatott rá. Az államtitkárság az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében azt írta: a tankötelesség szabályainak változása nem okoz kezelhetetlen növekedést az első osztályosok számában. A köznevelés rendszere mintegy 120 ezer tanuló befogadására már most képes.