Kiderült, mi a titka Magyarországnak: Lengyelország egy ponton végzetes hibát követhetett el (VIDEÓ)

„Lengyelországnak brüsszelita kormánya van, és így ők minden energiaszolgáltatással kapcsolatos ajánlást elfogadtak” – mondta a kormánybiztos.

Az MVM házatáján is van még tartalék a rezsicsökkentésre, mielőtt elkergetjük a magyar villamosipari dolgozók ezreit alkalmazó multikat.
„Ez az ország a plakátfiún nevelkedett, akinek van a csodaceruzája, amivel ha megrajzol valamit, az valósággá válik. Ha rajzolok egy felfele mutató grafikont, akkor megindul a gazdaság. Ha megemelem a minimálbért, akkor több bért fizetnek a cégek. Ha megtiltom a földönfekvést, akkor megszűnik a hajléktalanság. Ha megemelem az áfát, akkor több lesz a fogyasztás. Ha csökkentem a vitanapok számát, akkor kevesebb lesz a vita, nő az egyetértés. Ha csökkentem a rezsit, akkor a cégek kapcsolódó költsége is eltűnik… Tényleg milyen logika, vagy szakmai meggyőződés vezeti ezeket a kezeket? Ha macskanyelvvel etetem a kutyát, akkor meg majd elfelejt ugatni? Ok és okozat közötti összefüggések átlátásának látszólag teljes hiánya jellemzi az újabb és újabb döntéseket. Ha valaki erre rá mer mutatni, azt megbüntetik. Ha a bíróság mondja ki, hogy nem igazságos a rezsicsökkentés minden terhét a szolgáltatókra kivetni, akkor nosza, egy még erősebb törvényt hozunk, és – hogy tiszták legyenek az erőviszonyok – csinálunk egy hivatalt, aminek mostantól csak az lesz a dolga, hogy költségként el nem ismerhető terheket rójon az energiapiaci szereplőkre, menedzselgesse a stratégiai gáztartalékokat, és önállóan állapítsa meg a közműpiaci árakat, vízt, villanyt, gázt. Elnök 7 évre, havi fizetés 2 millió, kinevezés önkényesen… de ki lesz akkor a polgármester Csepelen?
Mikor eltörölték a kötelező áramátvételi tarifát – tudják, a villanyáram árába épített plusz forintok, amik finanszírozták az alternatív termelést, többek között a hőtermeléshez kapcsolt áramtermelést – akkor az az áthidaló megoldás lett kitalálva, hogy legyen helyette egy másik rendszer, de semmiképpen se hasonlítson az eddigi rendszerhez. Tehát úgy juttasson pénzt az árampiacról a távhőt is termelőknek, hogy nem a megtermelt villanyuk arányában kapják, hanem mondjuk a megtermelt hőjük arányában. Akkor erre még tanácsadócéget is fogadott a Magyar Energia Hivatal, hogy ki legyen találva a modell, mert ők nem voltak képesek ilyet megalkotni. Normálisan nem is lehet, hadd mutassam be ezt egy példával: ha az a feladat, hogy a gyermektámogatási rendszert úgy találjuk ki, hogy a gyerekek számától nem függhet, mégis legyen igazságos, akkor nyilvánvalóan csak fura megoldás születhet: elhasznált pelenkák számával arányosan? vagy a zajszinthez igazodóan? vagy a mesekönyveket dotáljuk?
Pont az ilyen fura megoldásoknak lesz felelőse a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal: neki kell majd kitalálnia olyan költségelszámolási struktúrát, amiben nem lesz benne az áramszolgáltatók költsége, és olyan árindexeket, amik nem tartalmazzák a világpiaci árakat. Bizonyára olyan szakemberek kerülnek majd oda, akik például 2011-ben az MVM Trade-től az egyetemes szolgáltatók felé menő villany árát úgy emelték (ezzel extraprofitot juttatva az MVM-nek), hogy egyébként a lakossági szolgáltatóknál ármoratórium volt, és csökkentek a világpiaci árak.
Továbbra is azt mondom, mint legutóbb: az MVM házatáján is van még tartalék a rezsicsökkentésre, mielőtt elkergetjük a magyar villamosipari dolgozók ezreit alkalmazó multikat.”