Mandoki: Az integráció a bevándorlók felelőssége
A Nyugatra „disszidált” rockzenész azt írja, mivel akkoriban egy szót sem beszélt németül, az első dolga volt, hogy minden szabad percében tanuljon németül.
Lecserélték az önkényuralmista elnevezéseket Kunhegyesen. Köztük az önkényuralom ellen életét áldozó Bajcsy-Zsilinszky Endréét.
Kunhegyes döntött: az önkényuralmi rendszerekhez köthető elnevezések tilalmáról szóló törvény miatt több utcát átneveznek. A többségében a kommunizmushoz köthető nevek lecserélése után, a helyi hírességek mellett immár Wass Albert és Horthy Miklós nevét is utca fogja viselni. Nem tartjuk nettó önkényuralomnak Horthy-korszakát (Bethlen István maga nevezte irányított, ill. konzervatív demokráciának a korabeli berendezkedést, és ez pontos leírása a helyzetnek); de kérdéses, hogy valóban megérdemel-e utcanevet az öreg ellentengernagy. A Bajcsy-Zsilinszky Endre utca Wass Albertre való átnevezése viszont egyszerűen hihetetlen. Nem Wass választása, hanem Bajcsy-Zsilinszky eldobása miatt.
Az utcanév-változtatásokat szorgalmazó helyi Jobbik büszkén közölte a hírt: „Kunhegyes lakossága az érintett utcákban aláírásgyűjtő íven nyújtotta be igényét az utcanevek ez irányú változtatásához a helyi jegyzőnek. A képviselő-testület soraiban dr. Nagy Levente jobbikos önkormányzati képviselő vette fel a küzdelmet azért, hogy az érintett lakosok változtatási igénye meghallgatásra, majd támogatásra találjon. A Jobbik Kunhegyesi Alapszervezete nagy örömmel fogadta a testület döntését és úgy látja, a jelenlegi események azt bizonyítják, hogy a helyi lakosok egyre inkább kezdenek nemzeti öntudatra ébredni”.
Csakhogy az a helyzet, hogy a most az önkényuralmi elnevezések megváltoztatása kapcsán lecserélt Bajcsy-Zsilinszky Endre már kilencven éve nemzeti öntudatra ébredt. Sőt, közlemények szövegezése helyett a saját életét áldozta fel a nemzeti öntudatért.
Kedves jobbikosok, ha már így támogatjátok a cseréket, jöjjön egy rövid történelemlecke: Bajcsy-Zsilinszky Endre a ti szellemi elődötök volt, csak hát jóval magasabb színvonalon képviselte a nemzeti radikalizmus ideológiáját. Például ő használta először a nemzeti radikális jelzőt a magyar politikában. Az első világháborúban többszörös hősi teljesítménnyel kitűnt Bajcsy-Zsilinszkyt a Tanácsköztársaság idején elfogták a komcsik, majd a Horthy-korszakban élesen antikommunista és fajvédő programjával, cikkeivel, politizálásával lett országszerte ismert. A harmincas évektől viszont a lehető legvilágosabban ismerte fel az általa forrón szeretett nemzetet sújtó másik fajta bolsevizmust: a nácizmust és a nyilasokat. A nyíltan náciellenes közszereplőt 1944. március 19-én budai lakásán a Gestapo emberei keresték fel, hogy letartóztassák. Fegyverrel szállt szembe a rátörő németekkel, akik rövid tűzharcban megsebesítették, majd letartóztatták és elhurcolták. Bár később egy időre szabadon engedték, életét végül újra fogságban, a sopronkőhidai fegyházban fejezte be, ahol 1944 december 24-én felakasztották.
Bajcsy-Zsilinszky Endre rendkívül összetett egyéniség és jellem volt. Nem éppen ő a minden tekintetben legvállalhatóbb két háború közötti magyar közszereplőnk avagy államférfink. De ha a radikalizmus híveinek példakép kell, annak pont ő tudna a leginkább megfelelni nyílt sisakos, megalkuvásoktól mentes, a kétoldali veszedelmeket egységes mércével mérő nemzeti radikalizmusával. Bajcsy-Zsilinszky a vörös és a nyilas önkényuralom börtönét is megjárta, utóbbiak pedig megölték őt. Ahelyett, hogy védenék a róla elnevezett utca nevét, az alföldi kisváros jobbikosai büszkén verik a mellüket, hogy végre lecserélték az önkényuralmista elnevezéseket Kunhegyesen. Köztük az önkényuralom ellen életét áldozó Bajcsy-Zsilinszky Endréét. Ilyen ország pedig nincs.