Még a Telex (!) videójában is többen vannak mellettem, mint ellenem!
A közösségemet meg fogom védeni!
Az MNB elnöke szerint a kormány azért nem akarja megnevezni a következő jegybankelnököt, „mert azt gondolja, hogy a piac nem fog a személyének örülni”.
Az Állami Számvevőszék minden évben vizsgálja a Magyar Nemzeti Bank működését, ez a kötelességük – mondta Simor András az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Ugyanakkor amit most az ÁSZ kimutatott a vizsgálatában, arra pedig az MNB-nek volt kötelezettsége – tette hozzá. A jegybankelnök kifogásolta az ÁSZ eljárását: mint mondta, a vizsgálat tervezetét december 21-én kapták meg, és arra január negyedikéig kellett válaszolniuk, tehát a két ünnep között is dolgozniuk kellett emiatt. A most kifogásoltak viszont nem voltak benne a decemberi tervezetükben – jegyezte meg Simor.
Az MNB elnöke szerint kötelezettségük volt az IMF felé, mivel a hitelmegállapodás része, hogy a valutaalap utána adatokat kér az országtól. Simor szerint megtehetik azt is, hogy kikérjék a kereskedelmi bankokra vonatkozó adatokat. „Egyedi ügyfelek adatairól nincs szó”, viszont azt igenis joguk van tudni, mennyi pénz ment ki a bankokon keresztül az országból – felelte a felvetett vádakra a jegybankelnök.
Simor szerint az ÁSZ azon állítása sem helytálló, hogy megszegték a hitelintézeti törvényt, mivel az „nem erre a helyzetre vonatkozik”, az MNB pedig a statisztikai törvény alapján adta ki az adatokat. Az MNB elnöke állította: csak abban hibáztak, hogy a bankoktól utólag kértek engedélyt az adatok kiadására, viszont ezek az írásos engedélyek később hiánytalanul megérkeztek az MNB-hez.
Az iratkezelő rendszer auditálása során is csak a határidő be nem tartásával volt probléma, egyébként a rendszer megfelelt a követelményeknek – fogalmazott. A bankjegy-kibocsátás biztonságát sem veszélyeztették, a pénzjegy-nyomda nyereségét pedig azért vonták el, mert arra a pénzjegy-nyomdának nem volt szüksége. ”Ezt éppen hogy a takarékos gazdálkodás jegyében szavaztuk meg” – tette hozzá Simor.
A Monetáris Tanács ülései kapcsán a jegybank elnöke úgy fogalmazott: „kevés volt a párbeszéd” a tagok között, ”hallottuk egymást, de nem biztos, hogy értettük is a másikat”. Az MNB elnöke hozzátette: folyamatosan ellenezte a kamatvágást, mert nem volt benne biztos, hogy az inflációs célt el fogjuk érni a következő két évben.
Kijelentette: becsületbeli ügynek tekintette ennek a hat évnek a végigcsinálását, és úgy érzi, végül karakterében megerősödve jött ki. Simor András hozzátette: nem tudja, ki lesz a következő jegybankelnök, de úgy érzi, a kormány azért nem akarja őt megnevezni, „mert azt gondolja, hogy a piac nem fog a személyének örülni”.