Mesterházy: Az MSZP visszanyerte váltópárti helyzetét

2013. január 04. 07:54

Az év végére az is egyértelmű lesz, hogy a Fidesz elveszíti a 2014-es választást – fogalmazott az MTI-nek a szocialista párt elnöke. Mesterházy Attila azt várja, hogy a baloldalon 2013 végére megállapodnak a közös jelöltállításról, s csak ezután döntenek a miniszterelnök-jelölt személyéről.

2013. január 04. 07:54

Mesterházy Attila azt mondta, az elmúlt évben bebizonyosodott, hogy az MSZP nélkül nem lehet leváltani az Orbán-kormányt. A szocialista párt a másfélszeresére növelte a szavazótáborát – hangsúlyozta, hozzátéve, arra számít, hogy másfél milliós támogatói bázisuk idén tovább gyarapodik.

„Már ma is többen vannak, akik le akarják váltani az Orbán-kormányt, mint ahányan a hatalomban tartanák, de a Fidesz még nem vesztette el a választásokat. Ám szerintem az év végére már ez is egyértelmű lesz” – jelentette ki. 2010 a stabilizáció, 2011 az újjászervezés, 2012 pedig a programalkotás éve volt az MSZP-ben, „ezt követi idén a szövetségkötés, majd 2014-ben a választási győzelem” – vázolta.

A szerdán az MSZP kezdeményezésére kezdődött ellenzéki egyeztetésekről elmondta, közjogi kérdésekben nincs lényeges véleménykülönbség a felek között. De Magyarországon „nemcsak demokratikus, hanem gazdasági és szociális válság is van”, ezért az ellenzéki erőknek a szegénység csökkentéséről, a munkahelyteremtésről és a gazdasági növekedés feltételeiről is mielőbb meg kell állapodniuk, különben „az új közjogi keret üres marad” – fűzte hozzá.

Azt mondta, tiszteletben tartják, hogy az Együtt 2014 nem vesz részt gazdaságpolitikai egyeztetéseken, amíg az alkotmányos fejezetet nem zárják le, a gazdasági kérdésekről szóló tárgyalások azonban a választói mozgalom nélkül is elkezdődnek. Az Együtt 2014 bármikor bekapcsolódhat a megbeszélésekbe, s az MSZP az LMP-vel is kész tárgyalni, akár külön, alkotmányossági kérdésekről, ha az ökopárt rendezte belvitáit.

Az MSZP-elnök szerint jó esély van a szakpolitikai elképzelések összehangolására, bár gazdasági, oktatási, foglalkoztatási és vidékfejlesztési programja jelenleg még csak a szocialistáknak van az ellenzéki oldalon.

„Készek vagyunk a kompromisszumra, de baloldali karakterét az MSZP nem adja fel” – jelezte, kiemelve, hogy az előző kormányzati ciklusban a választók úgy érezhették, a szocialista párt eltávolodott a baloldali értékektől.

Az MSZP alapvető céljairól elmondta: nem elitcserét akarnak, hanem politikaváltást, azt, hogy a mostani ötszázezer helyett egyetlen gyermek se éhezzen, hogy egyre több embernek legyen munkája, és ezzel véget érjen a társadalom többségének lecsúszása, illetve hogy az oktatási rendszer a hátrányos helyzetű fiataloknak is adjon esélyt a felemelkedésre.

Mesterházy Attila azt várja, hogy tavasszal megállapodnak a legfontosabb programpontokban, majd az ellenzéki tárgyalásokon részt vevő szervezetek közösen készülnek fel a regisztrációs kampányra, amikor a választókkal is megismertethetik terveiket.

Igennel válaszolt arra, hogy – az Alkotmánybíróság döntésétől függetlenül – tényként kezelik-e a választójog előzetes regisztrációhoz kötését. „Az elmúlt két és fél év arra tanított, hogy mindig a legrosszabbra számítsunk. Az MSZP szervezete felkészült, akár holnap el tudná kezdeni a kampányt” – mondta.

A pártelnök elmondta, nemrégiben kinevezett 106 egyéni választókerületi felelősük annak tudatában vállalta a feladatot, hogy ha az ellenzéknek sikerül megállapodnia a közös jelöltállításról, lesznek körzetek, ahol nem MSZP-s politikus indul majd. Cáfolta, hogy arról is döntöttek, mely választókerületeket engednék át leendő szövetségeseiknek, mondván, mindenhol az lesz a jelölt, aki várhatóan a legtöbb szavazatot hozza, és képes jól lebonyolítani egy kampányt.

A közös jelöltállítás lényege, hogy bármelyik körzet tárgyalási alap lehet, de nem csak az MSZP-nek kell áldozatot hoznia – jegyezte meg. A választókerületi felelősök munkáját negyedévente ellenőrzik, és aki nem teljesít megfelelően – nem toboroz elég aktivistát, nincs megfelelő adatbázisa, nem összegzi választókerülete problémáit –, még nyáron lecserélik.

Mesterházy Attila kitért arra, hogy 2014-ben az országgyűlésin kívül európai parlamenti és önkormányzati választás is lesz, az MSZP pedig aktivistahálózatára, a választópolgárok személyes meggyőzésére és a közösségi médiára alapozza majd kampányait. Ezt azzal indokolta, hogy pártjának kevesebb pénze van és kisebb médiafelülethez jut, mint a kormányoldal, ráadásul a választási eljárási törvény a kampánylehetőségeket is korlátozta. „Azt viszont senki sem tilthatja meg, hogy egy aktivista bekopogjon és elmondja, mit csinálna másképp az MSZP” – mondta.

Véleménye szerint az ellenzéknek 2013 végére kell megállapodnia az egyéni képviselőjelöltekről, ez után dönthetnek a közös listáról. Nem tanácsos ezt elsietni, mert a Fidesz-KDNP kétharmados többsége birtokában a szabályok megváltoztatásával megnehezítheti a választási szövetség létrehozását – hangoztatta.

Arra a kérdésre, hogy akar-e miniszterelnök-jelölt lenni, úgy felelt, ambíció nélkül nem lehet sikert elérni, de egyelőre még korai a kormányfőjelölt személyét találgatni. „Előbb meg kell állapodnunk, hogy milyen programot hajtunk végre 2014-től, ezután jöhet a csapathirdetés, és csak utána lehet megválasztani a csapatkapitányt.”

Összesen 114 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
táltos
2013. január 04. 16:39
"Mesterházy: Az MSZP visszanyerte váltópárti helyzetét" Lottón? Ruletten?
Soma
2013. január 04. 16:26
Attis! A dolog úgy áll, hogy megint bebújhattok az SZDSZ hátsójába! /Megjegyzem, így sem fogtok nyerni/.
ouchy
2013. január 04. 16:24
Lehet sujkolni egy éven keresztül, hogy le tudják váltani a mostani kormányt, de az nem jelenti, hogy valóban lesz akkora szavazóbázisuk. "A választókerületi felelősök munkáját negyedévente ellenőrzik, és aki nem teljesít megfelelően – nem toboroz elég aktivistát, nincs megfelelő adatbázisa, nem összegzi választókerülete problémáit –, még nyáron lecserélik,"- mondta az elnök úr. Kik találták antidemokratikusnak a "Kubatov listát"? Most ők is listáznak? Nem furcsa egy kicsit? Azonkívűl nem az óhajokat kell sorolni, hanem a megvalósítási lehetőséget. - Hogyan akarják beindítani a termelést, amiből munkahelyeket teremtenek? - Miből akarják jóllakatni a valóban szerencsétlen embereket? Hm. Elfelejtettem, hogy újból el lehetne adni a MOL részvényeket, mint annakidején Medgyesi elvtársúr. De az nem olyan sok pénz, ha hozzávesszük, hogy visszafizetnék a bankoknak is a bankadót, sőt, a magánnyugdíjpénztárak pénzét is. Máris lesz tíz százalékos az államháztartási hiány. Akik ezek után még bedőlnek a hantásoknak .... az ő lelkükön fog száradni Magyarország megsemmisülése!
Hozso
2013. január 04. 15:49
Igaz,hogy az MSZP vezetőjének politikai okokból indokolt ezt mondania,ugyanakkor a realitása rendkívül csekély.Csak akkor lenne realitása-függetlenül a pártreferenciától-,ha most a nem hivatalos kampány kezdetekor legfeljebb 5% lenne a Fidesz,MSZP különbség de az sokkal nagyobb,kicsi a valószínűsége,hogy egyáltalán kiegyenlíthető,főleg úgy,hogy a Fidesz támogatottsága a szociális kampányintézkedések hatására emelkedni fog minimum 5%-ot,az MSZP-é kétséges,az is lehet,hogy csökkenni fog kissé.A 10%-os Együtt 2014-el való koalíció nem hoz legfeljebb 5-öt,lévén nem veszik figyelembe,hogy azok választóinak fele is zsigerileg elutasítja az MSZP-t,csak kisebb hőfokkal,mint a fideszrajongók,így egyesülés után azok elpártolnak az Együttől.Még azt is figyelembe kell venni,hogy ha a folyamatok a balosnak nevezett ellenzéki erőknek kezdenek kedvezni,Orbánék furmányos módszerrel elérik,hogy a Jobbik szavazók egy része a Fideszre szavazzon,ami szintén plusz 3-4% a Fidesznek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!