2012. december 10-én tartotta a Nemzetpolitikai Kutatóintézet (NPKI) és a Magyar Külügyi Intézet (MKI) közös rendezvényét, amelyen az egy nappal korábbi romániai választások eredményeinek gyors elemzésére törekedtek. Az NPKI igazgatója, Kántor Zoltán moderálta az eseményt, amelyen meghívottként részt vett Zákonyi Botond, az MKI igazgatója; Illyés Gergely, az NPKI kutatója; Pászkán Zsolt, az EuroCom sajtófigyelője; valamint Kónya Hanna, a Bell Research kutatója.
Az USL nem nyert, hanem kevésbé vesztett
Pászkán Zsolt szerint Románia permanens kampányban él az elmúlt 10 évben, ami kimerített mindenféle szellemi és türelmi tartalékot az emberekben, és a választópolgároknál az „általános düh szavazatának” jelensége figyelhető meg. Ezeket a voksokat volt képes az USL begyűjteni, és itt hibázott szerinte a jobboldal. Pászkán úgy véli ugyanis, hogy Romániában pozitív kampánnyal nem lehet nyerni, mert a szavazók valakinek „be akartak mosni”.
Ez az, amit nem ismert fel a jobboldal, és elfáradt, rutinszerű kampányukban a programjukat kívánták bemutatni, míg az USL Traian Basescu elnököt mutatta be ellenségként, de így is 2,5 millióval kevesebben szavaztak most, mint a nyári, Basescu-ellenes voksoláskor. Az elnök stábja is felismerte, hogy a szavazók mobilizálásához ellenségképre van szükség, de „rutinból dolgoztak és visszanyúltak 12 évvel ezelőtti panelekhez”, amelyekkel nem lehetett érdemben segíteni a jobboldalt.
Zákonyi Botond szerint a mostani választási eredmény ismeretében kijelenthető, hogy vége van a Basescu-korszaknak, de mivel Victor Pontának is kényelmes egy gyenge elnök, az jó eséllyel 2013 során hivatalban fog maradni.
Ingatag kétharmad?
A 2013-as év Pászkán szerint mindenképp sorsfordító lehet Romániában, mivel az USL alkotmánymódosítást tervez, amelyhez kétharmados többségre van szükség. A jelenlegi adatok azt mutatják, hogy a parlamentbe négy szervezet jutott be, ám a választási pártszövetségeket felbontva azt tapasztalhatjuk, hogy valójában 11 szervezet kb. 550 képviselője szerzett mandátumot – akik a túlkompenzáló választási rendszer miatt lettek ennyivel többen az 501 képviselői széknél, ahogy arra Illyes Gergely rámutatott. A nyertes USL-n belül komoly feszültséget szül Pászkán szerint, hogy a szociáldemokraták igyekeznek kigolyózni nemzeti liberális (jobboldali) partnerüket a hatalomból. A két párt gazdaságpolitikai víziója is eltér, márpedig válságkezelésre mindenképp szükség lesz a közszféra irányában tett plusz kifizetések és egyéb költekezések miatt.