A diáktüntetés után

2012. december 11. 09:26

Abban mindenki meg tudott egyezni, hogy a mostani csökkentések eltúlzottak és igazságtalanok.

2012. december 11. 09:26
Lakner Dávid
Mandiner

Hogy volt-e értelme a hétfő délután spontán módon kialakult diáktüntetésnek, mely az ELTE lágymányosi campuszán tartott hallgatói fórum után gyakorlatilag a Petőfi híd és a Belváros forgalmának megbénításától fél Budapest ötletszerű és végül a Kossuth térre kilyukadó bejárásáig terjedt, azt nehéz megmondani. A körülbelül félezer fős felvonulásnak talán csak annyi volt a lényege, ami a célja is: hogy legyen valami megmozdulás a felvételi keretszámok legutóbbi drasztikus csökkentésével szemben. Hogy bizonyítsák, bizonyítsuk: nem lehet a végtelenségig ezt a cinikus játékot űzni a diáksággal.

Hogy pártok ne próbáljanak rátelepedni a tüntetésre, és hogy az egyetem a miénk, azok csak a szokásos részei voltak egy ilyen demonstrációnak, mint ahogy az LMP-s Karácsony Gergőnek a tetszését olyannyira elnyerő, számunkra csak felesleges bohóckodásnak tűnő bázisdemokratikus fórum is: a felszólalni szándékozók így jelentkeznek, a felszólalásokra reagálni szándékozók amúgy, a végén pedig majd talán eljutunk a fórum kiindulópontjáig is, ha szerencsénk van.

Nos, nem ez történt, a nagy vezetőnélküliség néha sikerrel is járhat: így megindult a tömeg, hogy a szegedi tiltakozók mintájára elfoglalja az Emberi Erőforrások Minisztériumát. Vagyis előbb a Petőfi hidat. Utána akkor már irány a Corvinus. De akkor már az ELTE BTK is. Végállomás: mi más, mint a Kossuth tér?

Igazából ez a demonstráció ugyanúgy lejátszódhatott volna a Gyurcsány-kormány regnálása idején, mint Horn Gyula miniszterelnöksége alatt, felcserélve persze a lemondásra felszólított Hoffmann Rózsa nevét az éppen aktuális oktatásügyi miniszterével/államtitkáréval. A hallgatók a szokott lelkesedéssel és energiával adták a fővárosi járókelők tudtára, hogy semmit rólunk nélkülünk, illetve hogy aki dudál, velünk van. Előbbiek pedig megfigyelésem szerint a várhatónál jóval szolidárisabban fogadták a történéseket, ráadásul elég sokan ki is fejezték egyetértésüket a tüntetőkkel, ami még inkább meggyőzött arról, hogy ezúttal sem csak az érintettek háborodtak fel a felsőoktatásba való bejutás megnehezítésének kapcsán.

Hogy mi lehetne a megoldás, azt persze maguk a tüntetők sem tudják. A Hallgatói Hálózat által szerkesztett ötpontos követeléslista gyakorlatilag olyan is volt, amit a bázisdemokrácia ki tud magából termelni: előbb még valódi reformokat követelnek, egy ponttal alább már a 2011-es keretszámok visszaállítását (legalább!), utána pedig a röghöz kötés eltörlését és az autonóm felsőoktatás megteremtését. És hogy miként vannak ezzel maguk a hallgatók? Egyesek szerint kell tandíj, csak nem ilyen; mások úgy gondolják, egyáltalán ne legyen; megint mások pedig úgy vélik, a hallgatói szerződés nagyon is méltányos konstrukció, a részösztöndíj viszont teljesen értelmetlen, és előbbivel elegyítve már igazságtalan is.

Hogy mi lenne a jó megoldás, arról nekem csak ugyanúgy általános elképzeléseim vannak, mint Pokorni Zoltánnak: „ilyen mértékű csökkentésre nincs szükség, főként nem a februári jelentkezési határidő előtt két hónappal″. Mindenesetre abban hallgatók és egyetemi oktatók is egyetértenek, hogy már így is méltatlanul keveset költ az állam a felsőoktatásra, és elfogadhatatlan, hogy még spórolni is éppen ezen szeretne.

Közben ott vonul a Le a tandíjjal! szlogent skandáló diákokkal a jó tandíj bevezetése mellett elkötelezett MSZP-s Kunhalmi Ágnes, illetve Szarvas Koppány is a DK ifjúsági szervezetéből (mint a Facebookon korábban kifejtette, nem kenyere a tandíj démonizálása); de nem ért egyet a döntéssel a rektori konferencia (MRK) sem, akik a 2008-as fejlesztési részhozzájárulást (fer) még elfogadhatónak tartották. Az LMP bővítené a felsőoktatásba való bekerülés lehetőségét, a Jobbik úgy véli, nincs szükség se tandíjra, se résztandíjra.

Milliós adóssággal kikerülni a felsőoktatásból nyilván akkor is idegőrlő, ha az állam adott esetben visszatéríti a képzésre felvett hitelt. Kitűnő eredmény mellett is csak fizetős képzésre bejutni azért, mert a szakot éppen nem tartják a munkaerőpiac szempontjából értékesnek (vagy ellenkezőleg, annyira értékesnek tartják, hogy rá is bíznák a munkaadókra a képzés finanszírozását) – rendkívül demotiváló azokkal szemben, akik keményen végig tanultak négy évet, hogy aztán felvegyék jogi vagy közgazdasági képzésre.

Bár a hétfőn tüntetők láthatóan maguk sem tudták eldönteni, mi lenne a jó megoldás – de abban mindenki meg tudott egyezni, hogy a mostani csökkentések eltúlzottak és igazságtalanok; valamint cinikus és képmutató döntések egy olyan párttól, amelyik eddig mindig látványosan ellenezte a tandíj bevezetését. Fentiek pedig kiindulási alapnak nem is kevesek: szerdán újabb tüntetés következik, immár a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának szervezésében.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
devlaci2
2012. december 11. 13:11
Egyszer majd talán nem arról kell vitáznunk, hogy az ellenzék vagy a kormány a gusztustalanabb http://tabloidschmuck.tumblr.com/post/37708822079/fidesz-az-atalakitasok-nyertesei-a-hallgatok-lesznek
leroidusoleildavidgoldenberg
2012. december 11. 10:44
Sokadjára is Orbán Viktornak lett igaza, a HÖOK odasefigyelt az egyeztetésen. Tüntetéseken jól lehet ismerkedni, megvan az apropó, csakis ezért mennek. Használhatatlan diplomákra pedig nincs szükség. Az én unokáim tegnap este elmondták, biztos, hogy nem mennek tüntetni, mert csak a szervezők, vezetők sütögetik már most a majdani politikai pecsenyéjüket, a DK, MSZP, LMP bújtogatja az éretleneket. Menjetek haza a szüleitekhez karácsonyozni, itt a vizsgaidőszak, tanuljatok, és lássátok be kedves fiatalok, az országnak alaposan végig kell gondolnia, mit, hogyan támogat a felsőoktatásban. Az eddig tartó értelmetlenségeken változtatni kell. Nem ez a buli, hogy spiccesen tüntetgetünk, utána meg megyünk a kocsmába. Tanuljatok, és ne gagyi szakokat válasszatok kedves gyermekeim, hogy több időtök legyen a sex and drog and rock andr rollra!
Soma
2012. december 11. 10:03
"Hogy mi lehetne a megoldás, azt persze maguk a tüntetők sem tudják. " --- Van egy kiindulási pont: mit tud bevállalni a büdzsé. Így, ilyen egyszerűen. Meg kell beszélni az ügyet, a hallgatók elé ki kell állítani egy beszélni tudó, a politikához, gazdasághoz és az oktatáshoz értő értelmes embert, aki nem hebeg, habog, nem betanult szöveggel operál. Kialakulhat egy párbeszéd, amelynek folytán el lehet tolni egymás mellett, egymással szemben a prioritásokat, rá kell mutatni azok lényegére, realitására! Valahogyan így kellene rendezni egy társadalmi vitát! Majd pár értelmes diákkal megkeresni a szaktárcát, ahol a felelősök előterjesztik az alternatívákat. Lehetetlen, hogy a kizárólag politikát művelők nélkül ne lehetne megoldani ezt a kérdést! Ismerve a Fidesz kommunikációját, nem lenne egyszerű, de hátha akadna alkalmas ember!
Soma
2012. december 11. 10:03
"Hogy mi lehetne a megoldás, azt persze maguk a tüntetők sem tudják. " --- Van egy kiindulási pont: mit tud bevállalni a büdzsé. Így, ilyen egyszerűen. Meg kell beszélni az ügyet, a hallgatók elé ki kell állítani egy beszélni tudó, a politikához, gazdasághoz és az oktatáshoz értő értelmes embert, aki nem hebeg, habog, nem betanult szöveggel operál. Kialakulhat egy párbeszéd, amelynek folytán el lehet tolni egymás mellett, egymással szemben a prioritásokat, rá kell mutatni azok lényegére, realitására! Valahogyan így kellene rendezni egy társadalmi vitát! Majd pár értelmes diákkal megkeresni a szaktárcát, ahol a felelősök előterjesztik az alternatívákat. Lehetetlen, hogy a kizárólag politikát művelők nélkül ne lehetne megoldani ezt a kérdést! Ismerve a Fidesz kommunikációját, nem lenne egyszer, de hátha akadna alkalmas ember!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!