„Lehetetlent kívánsz”
A Svéd Liberális Párt egyik prominens politikusa – aki irodalmat tanult Párizsban, politikatudományból doktorált Göteborgban és 31 évesen már EP-képviselő lett – meglehetősen egysíkúan látja a bevándorlás (főleg Nyugat-Európát sújtó) kérdését. Már önmagában az furcsa, hogy egyszerre beszél összehangolásról és egységes bevándorláspolitikáról, holott ez a két fogalom nem egymás szinonimája.
Mégis, egy felelős politikus tudhatná, hogy egységes politikát lehetetlen ráerőltetni az egyes tagállamokra, ha azok annyira különböző helyzetben vannak, mint például a bevándorláspolitika esetében. Franciaországba, Nagy-Britanniába, Svédországba, Romániába vagy Magyarországra teljesen különböző etnikumú, nyelvű és kulturális identitású bevándorlók érkeznek, méghozzá különböző nagyságrendekben. Nem lehet olyan szabályozást bevezetni, amely egyaránt illene egy Londonba érkező pakisztánira, egy Kölnbe érkező törökre, vagy egy Marseille-be érkező fekete-afrikai emberre. Hacsak nem olyan ez a szabályozás, hogy minden bevándorlót beengedünk a határainkon – ez természetesen katasztrófához vezetne.
Minden bevándorló egyforma?
Az is meglehetősen furcsa, hogy egy, a bevándorlásról szóló kiadványban nem teszik meg azt az alapvető elkülönítést, amelyet a legtöbb uniós tagállam már megtett, hanem Malmström is egy kalap alá veszi a bevándorlókat. Holott az uniós országokból érkező bevándorlókkal, illetve az Unión kívülről bevándorlókkal szemben – már csak az uniós jogból is kiindulva – különbözőek a lehetőségeink: az első csoport mozgását ugyanis szinte lehetetlen korlátozni (bár volt, akinek már eszébe jutott) a munkaerő szabad áramlásának alapelve miatt.
Ám e bevándorlók nem okoznak olyan hosszú távú sérüléseket a társadalomban, mint az Unión kívülről érkezők, mivel nagyon hasonló kulturális háttérrel rendelkeznek és könnyebb őket integrálni a társadalomba. A nagyobb problémát az Unió határain túlról érkezők okozzák, akiknek olyannyira eltérő a vallási, nyelvi, kulturális hátterük, hogy szinte lehetetlen őket integrálni. A Nemzetpolitikai Kutatóintézet és az SZTE ÁJK Európa-tanulmányok Központja által szeptember 28-án rendezett nemzetközi konferencián Ana Paula Barros, a portugál európai ügyekért felelős ombudsman tanácsadója például elmondta, hogy országukban is az afrikai bevándorlók gettósodása fenyeget. Nem sajátítják el a befogadó ország nyelvét, nem érintkeznek a többségi népességgel és a központi hatóságokkal sem. És ez nem egyedüli eset, szerte Európában megfigyelhető.