Baloldalinak lenni nem divat, hanem hit és kötelezettség kérdése
Világos, hogy baloldali, európai hangra még a legjobboldalibb választókerületekben is szükség van!
A Fent és lent blog nyilvánosságra hozta az MSZP stratégiáját, ami szerint a Jobbik szavazói jobban elutasítják a Fideszt, mint a szocialistákat. A dokumentum azt állítja, elsősorban gazdaságpolitikai ügyekre érdemes fókuszálni, „a jogállamiság, demokráciával kapcsolatos ügyek sokkal kevésbé lényegesek”. Felvetik egy 75 százalékos adókulcs bevezetését is, francia mintára. A párt fő problémája, hogy nem tud erőt mutatni.
A Fent és lent blog megszerezte és publikálta az MSZP Baloldaliság. Remény. Erő. címet viselő, tavasszal készült titkos (vagy legalábbis nem nyilvános) stratégiáját. A dokumentum szerint a választók elsősorban a baloldali gazdaságpolitikai üzenetekre nyitottak, a szakpolitikai ügyek közül a munkanélküliség, az energiaárak és a munkanélküliség a legfontosabbak, míg „a jogállamiság, demokráciával kapcsolatos ügyek sokkal kevésbé lényegesek”.
A stratégia szerint „az MSZP számára minél inkább kétosztatú a politikai verseny, annál jobb”, mivel „kiélezett, Fidesz-MSZP versenyben az LMP szavazók kb. fele, de a Jobbik szavazóinak egy része is inkább azonosul a szocialista politikusokkal és üzenetekkel. Sőt: ellentétben a nagypolitikai viták által sugallt helyzettel, a Jobbik szavazóinak nagy része ma a Fideszt jobban elutasítja, mint az MSZP-t”. Éppen ezért az MSZP számára több okból is kontraproduktív a Jobbik felemlegetése.
A stratégiában az MSZP fő hátrányaként az erő hiányát azonosítják: a választók nem hiszik el az MSZP-ről, hogy képes lenne győzni. A dokumentum alapján az MSZP programjának nem a fiskális fegyelemről, hanem a növekedésről és a munkahelyteremtésről kell szólnia. Külön kiemelik: „az MSZP nem állhat elő semmilyen megszorító programmal”. Az MSZP elszámoltatási sorozatot indítana a Fidesz korrupció-gyanús ügyeiről.
„A Fidesz legyőzésének kulcsa a modernségi verseny megnyerése” – áll a koncepcióban. Ennek egyik fő terepének az internetet tekintik, mint írják: „A jobboldal számára rendkívüli erőt jelentett ellenzékben, hogy az akkor újszerűnek számító internetes felületeken nem csak jelen tudott lenni, de e felületek segítségével olyan egymást erősítő networköket – mandiner, jobbklikk, konzervatorium, stb. – tudott kiépíteni, amelyek drámaian növelték a párt és holdudvarának internetes beágyazottságát.”