Stratégiai célkitűzés, hogy az elszigetelés helyett megpróbálják az országot minél közelebb hozni az Európai Unióhoz – fejtette ki Martonyi János Brüsszelben az uniós tagországok külügyminisztereinek találkozóján. Bejelentette: javasolta kollégáinak, hogy a témát az ősszel tartandó ukrán parlamenti választások után ismét tűzzék a külügyi tanács napirendjére, hiszen az ottani fejlemények kiemelt jelentőségűek az unió keleti partnerségi politikájának szempontjából.
A miniszterek most sem kizárólag az ukrajnai helyzetet tekintették át, hanem a keleti partnerség rendszeréhez tartozó valamennyi országét (Ukrajna, Fehéroroszország, Moldova, Grúzia, Azerbajdzsán, Örményország). Martonyi János hangoztatta, hogy a partnerországok helyzete továbbra is nagyon különböző a belpolitikai helyzet alakulását illetően. Mint mondta, Moldova a mintatanuló, mert úgy tűnik, hogy belső gondjait megoldotta, és rövid időn belül befejezhetők vele a társulási és az átfogó szabadkereskedelmi megállapodásra vonatkozó tárgyalások. Grúziával szintén jól haladnak a tárgyalások a megállapodásokról. Fehéroroszország esetében viszont Martonyi János úgy fogalmazott: semmi jóról nem lehet beszámolni. Emlékeztetett, hogy a politikai foglyok továbbra is börtönben vannak, nincsenek politikai engedmények.
Az uniós külügyminiszterek este külön is találkoztak az említett hat kelet-európai országból érkezett kollégáikkal. A megbeszélés napirendjén elsősorban a jövőre tervezett, következő keleti partnerségi csúcstalálkozóig elvégzendő feladatok szerepeltek.