Feketén-fehéren kiderült, mennyien támogatják Magyar Péter álláspontját Magyarországon

Az a hajó már elment, amelyre a tiszás politikusok szerettek volna felkapaszkodni – mutatott rá az elemző.

A román képviselőház után a szenátus is megszavazta szerdán azt a törvénytervezetet, amely részlegesen visszaállítja az alkotmánybíróság hatáskörét. A jogkör korlátozását a Victor Ponta vezette kormány rendelte el korábban.
A tervezetet a képviselőházban 159 támogató vokssal fogadták el, 7 tartózkodás mellett. Az ellenzéki PDL kivonult a teremből a szavazás előtt, mivel nem ért egyet azzal, hogy a jogszabály csak részben állította vissza az alkotmánybíróság hatáskörét.
Délután a szenátus 64 támogató szavazat és 3 tartózkodás mellett fogadta el a képviselőház által megszavazott szövegváltozatot.

A Victor Ponta vezette román kormány sürgősségi kormányrendeletet fogadott el júniusban arról, hogy az alkotmánybíróság nem nyilváníthat véleményt a parlament által elfogadott határozatokról. Erről a rendeletről kellett szavaznia a parlamentnek, és a szöveget módosította.
A módosítás szerint az alkotmánybíróságon megtámadhatók azok a parlamenti határozatok, amelyek „alkotmányos elveket, szabályokat és értékeket sértenek meg”. Nem támadhatók meg azok a határozatok, amelyek "a parlament önállóságára, valamint személyekről szóló döntésekre" vonatkoznak. A képviselőházban és a szenátusban a PDL valamennyi módosító javaslatát elutasították.