Már a multik sem kérnek a budapesti Pride-ból

Még a korábbi „úttörő cégek” is elzárkóztak a válaszadástól.

A közelmúltbeli magyarországi politikai fejleményekről szóló, négypárti – a szocialisták, a liberálisok, a zöldek és a radikális baloldaliak által beterjesztett – állásfoglalást szavazott az Európai Parlament. Az EP-határozatban aggodalmaikat fejezik ki a magyar helyzet miatt, és felszólítják a kormányt, hogy tegyen eleget az európai intézmények ajánlásainak. A kormány sajnálattal vette tudomásul az Európai Parlament (EP) döntését, de annak szerencsére semmilyen jogi következménye sincs.
A közelmúltbeli magyarországi politikai fejleményekről szóló, négypárti állásfoglalást szavazott meg csütörtökön Strasbourgban az Európai Parlament plenáris ülése. A 315 támogató vokssal, 263 ellenszavazattal, 49 tartózkodás mellett elfogadott határozat az EP „súlyos aggodalmát” fejezi ki „a demokrácia gyakorlásával, a jogállamisággal, az emberi és szociális jogok gyakorlásával, a fékekkel és ellensúlyokkal, az egyenlőséggel és a diszkriminációmentességgel összefüggésben”. Felszólítja a magyar kormányt: tegyen eleget az Európai Bizottság, az Európa Tanács és a Velencei Bizottság ajánlásainak, és azoknak megfelelően módosítsa az érintett törvényeket.
A voksolásra három határozati javaslatot is beterjesztettek, és ezek közül a szocialisták, a liberálisok, a zöldpártiak és az Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal (GUE/NGL) nevet viselő radikális baloldaliak indítványa kapta meg a szükséges többséget. A másik két, alternatív javaslatot – amelyet a jobbközép néppártiak, illetve a konzervatívok jegyeztek – a plenáris ülés elutasította.
Az állásfoglalás szerint az EP „utasítja az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságot, hogy az Európai Bizottsággal, az Európa Tanáccsal és a Velencei Bizottsággal együttműködve kísérje figyelemmel a Bizottság és az Európai Parlament ... említett ajánlásainak végrehajtását és a végrehajtás módját, és megállapításairól készítsen jelentést”. Egyúttal „utasítja az Elnökök Értekezletét”, hogy e jelentés fényében „mérlegelje”, „szükség van-e intézkedések – köztük az eljárási szabályzat 74e. cikke és az EUSZ 7. cikkének (1) bekezdése szerinti intézkedések – életbe léptetésére” – áll a határozatban.
Frissítés: A kormány részéről Kovács Zoltán kommunikációs államtitkár kommentálta az elfogadott határozatot. A NOL tudósítása szerint Kovács úgy fogalmazott: a kormány sajnálattal vette tudomásul az Európai Parlament (EP) döntését, de annak szerencsére semmilyen jogi következménye sincs. Kovács Zoltán szerint ideológiai és politikai motiváció húzódik meg a döntés mögött, és rendkívül sajnálatos, hogy a határozatot megszavazókat nem érdekelték a kérdéssel kapcsolatos tények, részletek. A magyar kormány továbbra is kész az értelmes párbeszédre az uniós intézményekkel – idézi Kovács Zoltánt a NOL.