Támadásba lendültek az Európai Unióban: már fenyegetik Ausztriát, amiért a magyar utat választaná
Elsőként a szélsőségesen magyarellenes Daniel Freund.
Függetlenedésük esetén a skótoknak újra be kellene lépniük az Unióba, új tagállamként pedig kötelező lenne számukra a schengeni csatlakozás. Egy bizalmas külügyminisztériumi anyag szerint Skóciának kötelezettséget kellene vállalnia az euróövezeti csatlakozásra is
Brit lapok szerint Skócia függetlenedése esetén akár Hadrianus falához hasonló határzárat is életbe léptethetnek az illegális bevándorlók ellen a skót-angol határon. A párhuzam talán túlzás, de a Mail on Sunday által látott brit külügyminisztériumi anyagban a szakértők valós lehetőségként említik, hogy Skócia elszakadása esetén teljes nemzetközi határőrizeti rendszert kell kiépíteni a skót-angol határon.
Skóciának – ha Brüsszel úgy kezeli majd – új EU-tagként ugyanis elvileg kötelezően be kellene lépnie a belső uniós határellenőrzés nélküli schengeni rendszerbe, amihez viszont Nagy-Britannia nem volt hajlandó csatlakozni. Függetlenedése esetén a Skóciába más uniós országokból beutazók útlevél-ellenőrzés nélkül léphetnének majd be, de ha Angliába akarnának továbbutazni, a skót-angol határon fel kell majd mutatniuk okmányaikat.
A Mail on Sunday által megszerzett bizalmas külügyminisztériumi anyag szerint Skóciának emellett – új EU-tagállamként – kötelezettséget kellene vállalnia az euróövezeti csatlakozásra is, vagyis hosszú távon nem tarthatná meg a fontot. Nagy-Britannia az euróövezethez sem csatlakozott. Bár a minisztériumi munkaanyag szerint Skóciának akár három évet is várnia kellene arra, hogy önálló államként csatlakozhasson az Európai Unióhoz, nem kizárt, hogy Skócia kiválása után a maradék Egyesült Királyságnak is újból EU-tagságért kellene folyamodnia.
A skót kormányfő, Alex Salmond a múlt hónapban jelentette be hivatalosan, hogy Skócia 2014-ben referendumot tart függetlenné válásáról.