Magyarország jövőképessége megmérettetett – az eredményre pedig joggal lehetünk büszkék

Növekedésre rajtunk kívül csak öt OECD-ország volt képes egy kulcsfontosságú mutatóban. Sebestyén Géza írása.

Az MSZP szerint leginkább a vidéki emberek az elszenvedői a kormányváltás óta eltelt szűk két évnek. Gúr Nándor azt tanácsolta a kormánynak, felejtse el az egykulcsos személyi jövedelemadót.
Gúr Nándor szerint az egykulcsos szja, illetve az adójóváírás kivezetése három és fél millió embert érint hátrányosan, a kiskeresetűek pedig idén havonta 10-13 ezer forinttal kapnak kevesebb fizetést emiatt. Ezen nem segít a minimálbér 93 ezer forintra emelése sem, mivel az csak a munkaadók terheit növeli, a dolgozók jövedelmét nem. Hangsúlyozta, a Fidesz kormányra kerülése előtt radikális adócsökkentést, illetve 4-5 százalékos gazdasági növekedést ígért, ám ezzel szemben 2012-ben tizenegy új adónemet vezettek be és recesszióval kell szembenézni.
Az MSZP-s képviselő szerint a kormány olyan „virtuális helyzetet” igyekszik létrehozni, amelyben az a látszat keletkezik, hogy mindenki jobban él, ám szerinte ez nem állja meg a helyét. Példaként említette az Erzsébet-utalványt, amelynek hirdetéseivel szerinte ugyan tele van a város, ám azzal a korábbi havi 18 ezer forint helyett csak 5 ezer forintot lehet igénybe venni. Ugyancsak a kormányzati kommunikációt kritizálva azt mondta, bár a statisztikai adatok szerint tavaly nyáron valóban bővült a foglalkoztatottak száma, de a kabinet arról már hallgatott, hogy a részmunkaidőben dolgozók száma bővült 51 ezerrel, míg a teljes munkaidőben alkalmazottaké 22 ezerrel csökkent.
A szocialista politikus azt tanácsolta a kormánynak, felejtse el az egykulcsos személyi jövedelemadót, az így keletkező többletbevételeket pedig fordítsa a gazdaság élénkítésére, a vidék felzárkóztatására, illetve az élőmunkára rakodó járulékok csökkentésére.