Hoffmann: Szerződést köt az állam a támogatott diákokkal

2012. január 20. 12:08

A képzési idő kétszeresét kell Magyarországon dolgozniuk azoknak a diákoknak, aki miután államilag finanszírozott képzésre nyertek felvételt egy felsőoktatási intézménybe, aláírják a kötelező szerződést. Aki a szerződést megszegi, annak vissza kell fizetnie az évente több százezer forintnyi támogatást – közölte pénteken Hoffmann Rózsa.

2012. január 20. 12:08

Szerződést köt az állam a felsőoktatásban államilag támogatott diákokkal; a képzési idő kétszeresét kell Magyarországon dolgozniuk – közölte Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár pénteken a fővárosban tartott sajtótájékoztatóján. Az államtitkár elmondta: a hallgatói szerződések ügyét a a kormány csütörtökön fogadta el, azokat a diákokkal az Oktatási Hivatal köti majd meg.

A rendelet három alapvető támogatási, illetve képzési formát vezet be. A képzések zöme állami támogatással folyik, de vannak olyanok is, amelyeket az állam ötven százalékban támogat, mások önköltségesek – tette hozzá az államtitkár. Elmondta azt is, teljesen vagy fele mértékben támogatott hallgatói helyekből összesen ötvenezer van országos szinten, ezekre vonatkoznak a hallgatói szerződések.

Hoffmann Rózsa leszögezte: a szerződésben a diákok vállalják, hogy a képzési idő kétszereséig – a végzés utáni 20 évben bármikor – Magyarországon dolgoznak hat, tíz vagy tizenkét éven át. Aki aláírta a szerződést, de nem teljesíti a feltételeket, annak vissza kell fizetnie az évente több százezer forintnyi támogatást – mondta az államtitkár, megjegyezve: a cél, hogy minél több képzett értelmiségi maradjon Magyarországon.

Ha a diák nem tud maradni, vagy nem tud végezni időben – ez az alapidő másfélszerese lehet –, akkor elkezdődik a visszafizetési procedúra. Akik nem tudnak diplomát szerezni, azoknak csak a támogatás felét kell visszafizetniük; a nőknek, ha három gyermeket szülnek, elengedik a visszafizetést.

Az államtitkár azt is közölte: azokon a helyeken – jogi vagy a gazdasági területen –, ahol csökkent az államilag finanszírozott helyek száma, az állam visszatérítheti a diákhiteleket, amennyiben az állami szférában helyezkedik el később a tanuló.

Összesen 113 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
morfondír
2012. január 21. 11:14
...és az itthon maradó pályaelhagyókkal mi lesz? Pl. tanár, aki kiskereskedelmi vállalkozást működtet. Várom a választ! Bárkitől.
RAMBO
2012. január 21. 10:12
Nézem a lájkokat, és arra gondolok, hogy 3 éve ugyanezek a köcsögök mentek nemmel szavazni a tandíjra.
Senye Péter
2012. január 21. 10:07
Egyszer majd az Unió fogja fenntartani az egyetemeket. De addig jobb, ha a magyar államnak némi beleszólása van abba, hogy ki végezzen egyetemet és utána mit csináljon.
pierre bayle
2012. január 20. 22:21
Azt vágjátok, hogy 2700 bölcsészre 1300 "agrárszakember" jut. 1300!!! Minek is? A GDP kb. 2%-át kitevő mezőgazdaságnak.... ÁÁÁÁÁÁÁ
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!