Politikai földrengést idézett elő Orbán és Musk Németországban: ezt még a Politico sem söpörheti a szőnyeg alá
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/dX19IetrgFD4FJqQU3SE5HzLS7OtOkaB5GMAj7qtRaI/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzE4ZmJjYzEyOTA0ZjRkZGM4YWYyYzliZmYzMmYyMWI0.jpg)
Az AfD az eddigi legerősebb országos választási eredménye felé tart – jegyezte meg a brüsszeli lap.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/dX19IetrgFD4FJqQU3SE5HzLS7OtOkaB5GMAj7qtRaI/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzE4ZmJjYzEyOTA0ZjRkZGM4YWYyYzliZmYzMmYyMWI0.jpg)
A volt kormányfő a német lapban megállapította: hogy az ország lényegesen súlyosabb helyzetben van, mint 2008-ban volt, a forint árfolyama, az adósság, a kockázati mutatók és az hozamok értéke pedig 20 éve nem álltak ilyen rosszul.
Bajnai Gordon a Handelsblatt vendégszerzőjeként elemezte Magyarország gazdasági kilátásait. Megállapította, hogy az ország lényegesen súlyosabb helyzetben van, mint 2008-ban volt, a forint árfolyama, az adósság, a kockázati mutatók és az hozamok értéke pedig 20 éve nem álltak ilyen rosszul. A volt miniszterelnök szerint a kormány előtt két választás áll: vagy megállapodik az IMF-fel a készenléti kölcsönről minden szigorú előírást betartva vagy bejelentheti az államcsődöt. Szerinte a visszaesés legfontosabb oka a „gazdaságpolitika inkompetenciája”. Bajnai kijelentette, hogy a Fidesz azért tudott kétharmados többséget szerezni, mert két eltérő érdekekkel rendelkező csoportnak tett teljesíthetetlen ígéreteket: egyszerre ígért adócsökkentést a törzsszavazóinak valamint a szociális kiadások megtartását és a megszorítások befejezését az alacsonyabb jövedelműeknek.
Mindkét ígéret teljesítése az államháztartási egyensúly összeomlását eredményezte volna – fejti ki a német lap cikkében Bajnai, aki felidézte, hogy ennek a Bizottság rögtön ellent is mondott, de a kormány a visszavonulás helyett, hogy időt nyerjen, „elkótyavetyélte” az utolsó tartalékokat. Kitért arra, hogy az intézkedés először a külföldi befektetőket érintette, akiket ez elriasztott az országból. Kitért a nyugdíjpénztárak államosítására is. Bajnai Gordon „gazdasági bűncselekménynek” nevezte, hogy a megtakarítások nagy részét a hiány finanszírozására használtak fel: szerinte ezzel „elherdáltuk” a családi ezüstöt. Arra is kitért, hogy „a bankok elleni háború” kezdetben népszerű volt, de végül mindenki számára ártalmassá vált, de nem csak azért, mert megsemmisítette az ország hitelességét, hanem mert a vállalkozások számára nyújtandó hitelek megvonásához vezetett.
A kormány lerombolta intézkedéseivel a hosszú távú növekedési kilátásokat, és „buldózer stílusban” próbálta meg fenntartani az egyensúlyt az átmeneti kiadáscsökkentésekkel és adóemelésekkel – idézi a volt kormányfő írását a Médianéző. Kifejtette, hogy mára egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy az érthetetlen gazdaságpolitika, az agresszív kommunikációs stílus, a teljesítetlen reformígéretek, az eltűnőben lévő növekedés és a hiányra vonatkozó borús kilátások valamint a független gazdasági intézmények megtámadása a bizalom teljes elvesztésébe torkollott. Bajnai Gordon szerint az IMF-megállapodás az egyetlen esély az államcsőd elkerülésére, de azt is megállapította, hogy az IMF és az EU mentőcsomagja minden esetben a kudarc beismerése.