A Bankszövetség és a kormány megállapodásának parlamenti elfogadása esetén, az árfolyamgát segítségével 5 évre rögzítik a devizatörlesztő árfolyamokat. 180 forinton rögzített svájci frank, 250 forintos euró és 2,5 forintos japán jen árfolyamot rögzíthetnek majd, az összegyűlő különbözeten pedig az adós, a kormány és a bankok osztoznak majd.
Az egyik legkedvezőbb lehetőség, az új típusú árfolyamgát alá történő bejelentkezés, illetve szerződéskötés lehetősége 2012 év végéig fennáll majd. „A közelmúlt kamat- és árfolyammozgásának következtében ma már egyértelműen látszik, hogy a végtörlesztésnél jobb megoldás az új típusú árfolyamgát” – mondta Gyuris Dániel, a Bankszövetség alelnöke. Az árfolyamgát második rendszeréről szóló jogszabály szerint – annak parlamenti elfogadása esetén – az árfolyamgát segítségével 5 évre rögzítik a devizatörlesztő árfolyamokat. A rögzített – a törlesztési – és a piaci árfolyam közötti különbség egy gyűjtőszámlára kerül. A meg nem fizetett összeg mintegy kétharmadát az állam és a magyar bankszektor magára vállalja.
Az alelnök rámutatott: ez a fajta közös tehervállalás, azaz, hogy a kormány és a Magyar Bankszövetség tagbankjai bizonyos törlesztőterheket átvállalnak a lakosságtól, egyedülálló egész Közép-Kelet-Európában.
Gyuris Dániel ismertette: a jelentős fennakadás nélkül törlesztő, 90 napon túli fizetési késedelembe nem csúszott, lakóingatlan fedezetű, deviza jelzáloghitellel rendelkező adósok a bankjuknál áprilistól jelentkezhetnek majd, és fix árfolyamon törleszthetik tovább hitelüket. Ez 180 forinton rögzített svájci frank, 250 forintos euró és 2,5 forintos japán jen árfolyamot jelent. Az elképzelések alapján a rendelkezések kitérnek majd arra az esetre is, ha esetleg 270 forint fölé emelkedne a svájci frank, 340 forint fölé menne az euró, vagy 3,3 forint fölé ugrana a japán jen árfolyama. Ebben az esetben az árfolyamkockázatot teljes egészében a kormány viseli majd.