Továbbra is hangsúlyozni fogjuk azoknak az egyébként eléggé szűk körű, ám annál súlyosabb kérdéseknek az ügyét, amelyeket problémásnak tartunk. Interjú.
„- Az Egyesült Államokat gyakran kritizálják azért, hogy beleavatkozik más országok belügyeibe, és Orbán Viktor is azzal érvel, hogy egy demokratikusan választott parlamentnek joga van olyan törvényt hozni, amilyet jónak tart. Erre ön hogyan szokott reagálni?
- Sokszor elmondtuk: tiszteletben tartjuk, hogy a kormány kétharmados többséggel került hatalomra. A választások fontosak, de a demokrácia többet jelent, mint pusztán szabad választásokat. A demokráciának része a jogállam elemeinek tisztelete és a demokratikus intézmények fenntartása is.
- Hillary Clinton külügyminiszter decemberben küldött levele már a harmadik figyelmeztetés a nyári személyes találkozó és az ősszel küldött demars után. Milyen további eszközök maradnak a diplomáciai nyomásgyakorlásra?
A továbbiakban is próbálunk beszélni a kormánnyal aggodalmainkról, és arra biztatjuk majd őket, hogy vegyék azokat figyelembe. Rengeteg változás történt egyszerre Magyarországon, és bár az új alkotmány anélkül lépett hatályba, hogy fenntartásainkkal foglalkoztak volna, elképzelhetőnek tartom, hogy talán most mégis megfontolják ezeket. Továbbra is hangsúlyozni fogjuk azoknak az egyébként eléggé szűk körű, ám annál súlyosabb kérdéseknek az ügyét, amelyeket problémásnak tartunk. Ezek között van az igazságszolgáltatást átalakító törvény, a Magyar Nemzeti Bankról hozott törvény és a médiatörvény is. Idetartozik az egyházügyi törvény is, amely nem felel meg a nemzetközi elvárásoknak, túlságosan átpolitizálja, hogy mely egyházak lehetnek ismét elismertek.
- Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter jövő héten Washingtonba utazik, hogy informálisan tárgyaljon a Nemzetközi Valutaalappal. Mit gondol, milyen feltételeket fog majd támasztani a szervezet?
- A tárgyalások az IMF és a magyar kormány között zajlanak, erre nekünk nincs ráhatásunk. Annyit elmondhatok, hogy a tárgyalások tényét pozitívnak tartom, és remélem, hogymindkét fél számára hasznos lesz. De a két féltől függ, hogy miben egyeznek meg.
- Az IMF-re az Egyesült Államoknak nagy befolyása van, és vannak olyan spekulációk, hogy a tárgyalások megkezdéséhez az IMF politikai vagy gazdasági feltételeket is támaszthat.
- Mint mondtam, ez egy nyílt és átlátható folyamat, amelynek során az IMF és a magyar kormány megegyezik, milyen feltételek lennének elfogadhatóak mindkét fél számára.”