Ilyen ország pedig nincs

2012. január 05. 21:55

A forint euróval szembeni történelmi mélypontja, az államadósság kockázati felárának és az állampapírhozamoknak az ijesztő emelkedése igenis a gazdaságpolitika következménye.

2012. január 05. 21:55
Balogh Ákos Gergely
Mandiner

„Nem a gazdaságpolitikára reflektál?! Hát mi a bánatra? Ha már a maszatolós kommunikáció fő törvényének megfelelően mindenképpen el akarjuk kenni a felelősséget, akkor azt még talán lehetne mondani, hogy az árfolyam alakulása nem tükrözi a reálgazdasági folyamatokat (és erősen remélni, hogy valóban így van). Mert az teljesen egyértelmű, hogy a gazdaságpolitikára reflektál. A forint euróval szembeni történelmi mélypontja, az államadósság kockázati felárának és az állampapírhozamoknak az ijesztő emelkedése igenis a gazdaságpolitika következménye.

Lehet értetlenkedni, hogy most csőstül jön az áldás, de azért váratlannak semmiképpen sem lehet mondani az össztüzet. És ez már nem is csak szorosan vett gazdaságpolitikai kérdés, hanem szélesebb értelemben véve gazdasági és politikai. Mert lehet izmozni a külföldi tulajdonú cégekkel egy bizonyos pontig. Lehet köztulajdonba venni a franciáktól a pécsi vízművet. Lehet távközlési különadót kivetni, ami tízmilliárdokat vesz ki a német Telekom zsebéből. Lehet bankadóval és végtörlesztéssel százmilliárdos terhet rakni a jelentős részben osztrák hátterű pénzügyi szektor nyakába.

Az ilyenkor bekalkulálható pereket talán még ki lehet bírni. Az igazi ellencsapás azonban nem feltétlenül érkezik azonnal. De amikor megérkezik, akkor minden sérelmet sokszorosan torolhat meg, s nem feltétlenül azon a pályán, ahol a sérelem esett, inkább ott, ahol a legjobban fáj. Egy másik országban kivetett telkó- vagy bankadó miatt tiltakozni otthon sem feltétlenül nyerő dolog egy kormány számára. De a sajtószabadságot meg a demokráciát védeni? Tökéletes terep: népszerű és belpolitikai kockázata sem nagyon van. Egy kis-közepes ország demokráciáját óvni-félteni mindig hálás, és attól sem kell különösebben félni, hogy visszarúg.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 144 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tőzeg Áfonya
2012. január 06. 09:11
Tisztelt Baloogh Ákos Gergely! Tény,hogy rengeteg hibát vét a kormány,de ön kit szeretne az ország vezetőinek? Ezt azért kérdezem,mert többször láttam,hogy azEcho Tv-n Gyurcsány megkerülhetetlenségéről, fontosságáról, és létjogosultságáról értekezett.Teljesen megdöbbentem,ahogy Nemzetünk legkártékonyabbb politikusáról beszélt,már-már potitív színben tüntette fel. Így már érthető a mandi miért közöl annyi cikket Gyurcsányról. Innen nézzve az ön tárgyilagossága erősen megkérdőjelezhető.
lavor
2012. január 06. 08:35
What the heck? A maninder öntudatra ébret? Nehogy megjelelnjen nálatok John Connor, meg egy t800-as típusú ex-kormányzó hogy legyalázza a szerkesztőséget.
kbendeguz
2012. január 06. 08:19
Igazad van Gergőke, tényleg nincsen még egy olyan ország, ahol annak drukkolnak a balosok, hogy ugyan adjuk már át a maradék állami vagyont, mint a vizet a franciáknak. Miért nem azt kérdezed, hogy Simor András kit képvisel és miért nem védi a forintot, azért a tetves 8 millás fizetésért?
OmegaMale
2012. január 06. 07:49
"A forint euróval szembeni történelmi mélypontja, az államadósság kockázati felárának és az állampapírhozamoknak az ijesztő emelkedése igenis a gazdaságpolitika következménye." Igazad van abban, hogy az EUR árfolyam leköveti a kormány véleményezését. Még input sem kell a pénzpiacnak, hogy egy ennyire nyitott gazdaságot csakúgy megshortoljon, ha éppen kéne egy kis mellékes. De most mindenkinek nehéz, így mindenki abba rúg bele, aki éppen szembejön. Okot kell adni, elég legkisebb semmiség és mi adtunk is nem kicsit. Az állampapír hozamokkal kapcsolatban meg azt gondolom, hogy kb. 10 éve a valósnal eleve alacsonyabb a kamatnívó, mint ami kéne. Az alapkamat alacsony értéke és forint 3-4 éve irreálisan erős árfolyama és azon elszálló államadósság, ami most nagyon fáj nekünk. Amit a magyar háztartások megcsináltak kicsiben, azt a szoci kormányok megcsinálták nagyban: alacsony árfolyamon sok kölcsönt vettek fel. A kormány retorikája emelte az árfolyamot, amitől elszálltunk, mint a győzelmi zászló. Sajnos a kártyákat nem lehet újra leosztani, mert rajtunk kívül ez a leosztás mindenkinek jó. OV ezt nem érzékelte. Ez a bűne. Talán lapíthattott volna egy kicsit, de eredményeket akart, gyorsan. (sztem akkor sem lenne tuti befutó a következő választáson, ha sokat le tud dolgozni az adósságból, mert az emberek ingyenpénzt várnak tőle, azt meg csak kölcsönből lehet egy ilyen passzív országban, mint ez :S) Úgy jártunk, mint a Móricka, akit az úszómester kidob az uszodából, miután az ugródeszkáról nagy ívben pisál a medencébe. Persze a vén taták is szépen tempózás közben ugyanezt megteszik, de az nem ennyire látványos a külső szemlélő számára. Másrészt viszont sokáig voltunk túl udvariasak (csicskák) és hallgattunk a szimpátiáért (hogy nem kapjunk egy pofont), amikor nem balhézva, de határozottan kellett volna érdeket érvényesíteni. Amit egyszer önként adunk fel, azt talán soha többet nem tudjuk visszaszerezni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!